“Zaferin İzinde Malazgirt” belgeseli – Coşkun Aral Video: “Zaferin İzinde Malazgirt” belgeseli – Coşkun Aral

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ve Ahlat Müze Başkanlığı’nın desteğiyle 2020 yılında 12 üniversiteden 40’ı aşkın bilim insanının desteğiyle başlanılan “Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi” kapsamında Coşkun Aral ve Murat Toy’un üstlendiği Habitat TV yapımı ‘Zaferin İzinde Malazgirt’ belgesel filmi çekildi.

“Zaferin İzinde Malazgirt” belgeselinin Malazgirt galasında konuşan Coşkun Aral, “Dünyada bu tarz kolektif çalışmalar yapılıyor. Ama bu çalışmalar bizim ülkemiz için çok önemli. Böyle bir belgesel Malazgirt’tin turizm cazibesi haline gelmesini sağlar.” dedi.

2024’TE “DÖRT MEVSİM MALAZGİRT“ BELGESELİ ÇEKİLECEK.

Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi’nin akademik danışmanı Prof. Dr. Adnan Çevik, “Savaş alanı arkeolojisi Türkiye’de bu kapsamda ilk kez yapılıyor.  Bu büyük zafer için yapılıyor.  Malazgirt savaşı, Malazgirt’te oldu. Projemiz dördüncü yılına girerken, Malazgirt’i Çanakkale yapmak istiyoruz. Tıpkı Çanakkale gibi, bu büyük zaferi yerinde görünür kılmaya niyetliyiz.” dedi.

2020 yılından itibaren savaşla ilgili elde edilen buluntuların kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Prof. Dr. Çevik şunları dile getirdi: “Zaferin İzinde Malazgirt” belgeselini zaferin 950. yılına yetiştirmek için savaş denildiğinde akla gelen gazeteci Coşkun Aral’ın yönetmenliğinde bir belgesel çekimiyle yaptıklarımızı Türkiye’ye ve dünyaya göstermeye çalıştık. Önümüzdeki yıl “Dört Mevsim Malazgirt“ belgeselini çekeceğiz.” dedi.

MALAZGİRT’İ TÜRKİYE’YE DAHA ÇOK YAKINLAŞTIRACAĞIZ.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, 2013 yılında, “Kıyametin İlk Günü Malazgirt” isimli bir kitap yazdığını ve bunun Malazgirt Zaferiyle ilgili yazılmış ilk monografi olduğunu belirten Prof. Dr. Alican, “2014’te Muş’tan ayrıldıktan sonra bir daha Muş’a gelmem diye düşündüm fakat 2018’de kendimi tekrar Muş’ta buldum ve burada çalışmaya başladım. 2019 yılında Adnan Çevik hocam birlikte Malazgirt Projemize başladık. Bu proje sayesinde Malazgirt’i Türkiye’ye daha çok yakınlaştıracağız.”

Editör: Feridun Özbek