Eski Hemşirelik Binası Konya'da restore edildi. Eski Hemşirelik Binası Konya'da restore edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi işbirliğinde Kastabala Antik Kentinde yürütülen kazı çalışmalarını inceleyen Vali Dr. Erdinç Yılmaz “Bu kazılar şu anda Türkiye’de yapılan kazılar içinde en önem arz eden kazılar arasında yer alıyor.” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun ile birlikte Kastabala Antik Kentinde incelemelerde bulunarak, Kazı Başkanı Doç. Dr. Faris Demir’den yapılmakta olan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Kastabala Antik Kentimiz, Osmaniye’mize yaklaşık 25 km uzaklıkta. Burada uzun zamandır kazı çalışmaları devam ediyor. Bu kazı çalışmalarında çok önemli eserlere, tarihi çok eskilere dayanan bulgular ortaya çıkarıldı. Üniversitemiz öncülüğünde, Faris Hocamızın öncülüğünde bu çalışmalar devam ediyor. Burası gerçekten görülmeye değer. Biz burayı Çukurova’nın Efes’i olarak tanımlıyoruz. Sütunları, tiyatrosu, kalesi ile Çukurova’da muhteşem bir antik kent. Bu antik kentin tarihini ortaya çıkarma anlamında bu kazılar şu anda Türkiye’de yapılan kazılar içinde en önem arz eden kazılar arasında yer alıyor. Burada tarihimizi hem ortaya çıkarmak hem de yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Faris Demir ise şu bilgileri verdi “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi işbirliğinde yürütülen çalışmalarda önemli sonuçlar elde ettik. Çalışmalarımız ulusal ve dünya basınında oldukça geniş yer buldu. Bu yıl da inşallah bu güzel ivmeyle kazı çalışmalarına devam edeceğiz. Antik Kent zaten var olan sütunlu caddesi, hamam, tapınak kalıntılarıyla, kalesiyle ihtişamını göstermekte. Geçen yıllarda tespit ettiğimiz kalıntılar da bu güzelliği artırmaktadır. Milattan önce 540’lara tarihlenen tapınağın keşfi bu zenginliği artırmıştır. ”dedi.

Kaynak: WOLA