Devlet Tiyatroları tarafından yerli yazarları ve eserleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen “IV. Yerli Yazarlar Buluşması” ve “Bağımlılık” adlı oyun yazma yarışmasında değerlendirilen 156 başvurudan ödül almaya hak kazananlara ödülleri takdim edildi.

TÜRK TİYATROSUNA YENİ YAZARLAR KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Geçen yıl “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın” temalı oyun yazma yarışmasını, bu yılda “Bağımlılık” ile ilgili oyun yazma yarışmasını düzenlediklerini belirten Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt “Yeni yazarlarımızı ve bu yarışmaları destekliyoruz. Çünkü ne kadar yeni yazarlarımız olursa repertuvarımız o kadar zenginleşir. Sanatın iyileştirici gücünü tiyatroyla yaygınlaştırmak istiyoruz. Tiyatroyla insanlarımızın kalbine dokunmak istiyoruz.  O yüzden yeni yazarlarımıza ihtiyacımız var. O yüzden yazarlarımız, bu yazdığınız ilk eserler, sizin son eserleriniz; çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacağınız bir son olmasın, ikinci üçüncü oyunlarınızı da yazın, bu bir anı olmasın.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesinde düzenlenen törende “IV. Yerli Yazarlar Buluşması” ve "Bağımlılık" adlı oyun yazma yarışmasında değerlendirilen 156 başvurudan ödül alan eserler şunlardır:

Birincilik Ödülü - Trenler Ve Tiranlar - Mert Sezgin

İkincilik Ödülü - Ağ, Bağ, Kaplumbağa - Gözde Çetiner

Üçüncülük Ödülü – Fenomen - Sümeyye Karaarslan

1. Mansiyon Ödülü - Sahte Uçmag - Agit Destan

2. Mansiyon Ödülü – Bağ - Gülşah Gülebenze

Editör: Feridun Özbek