Piyanist Ece Dağıstan, “Yasaklar ve kurallar elbette dünyanın düzeninin devamı için gereklidir ve kaçınılamaz. Ancak yasağın bir sanat performansına konuluyor olması dünyanın hiçbir noktasında kabul edilemez.” dedi.

“Dünya Şarkıları” projesinde çellist Jamal Aliyev ile sahne alan piyanist Ece Dağıstan, müziğe ve müzisyenlere gelen yasaklarla ilgili düşüncelerini Cumhuriyet Gazetesinden Öznur Oğraş Çolak ile paylaştı.

Ece Dağıstan, “Sanat dünyayı güzelleştirendir, sanat toplumları ileriye götürendir. Sanatın kimseye bir kötülüğü olamaz değil mi? Ama ben cezaların hak edenlere verilmesi varken sanatçılara kesiliyor olmasını karanlıkta kalmayı istemek aydınlık gökyüzünden korkmak olarak okuyorum.

‘KOLAY DEĞİL!’

İstanbul turizmde tüm yılların rekorunu kırdı İstanbul turizmde tüm yılların rekorunu kırdı

Ülkemizde müzisyen olmak sizce zor mu?

Yeryüzünde kolay meslek var mı bilmiyorum. Bizim 11 yaşından itibaren konservatuvarda eğitimini aldığımız klasik müzikten zevk almak bazı birikimleri gerektiriyor. Bu müzik insana kolay zevk veren veya lirik desteğiyle anlamaya yardımcı olan bir tür değil. Dolayısıyla zor diye niteleyebileceğimiz veya bugüne kadar ülkemizde geniş kitlelerce kaçınılmış bir türe alıştırmaya ve alışkanlık kazandırmaya çalışıyoruz. Kolay değil. Ama 10 gün arayla verdiğimiz konsere tekrar gelme taleplerini duyunca da doğru yol aldığımızı hissediyorum.”

Kaynak: Cumhuriyet