Kadıköy Süreyya Operası’nda İstanbul Opera Derneği’nin Suna Korad adına düzenlediği Ulusal Şan Yarışması'nda birincilik ödülünü Eda Umay Akan aldı.

İstanbul Opera Derneği, genç opera sanatçılarının kariyerlerine destek olmak amacıyla Devlet Sanatçısı Suna Korad adına Kadıköy Süreyya Operası’nda 1. Ulusal Şan Yarışması'nı düzenledi.

Mersin, Zonguldak, İzmir, Ankara ve İstanbul’dan katılan genç ve yetenekli opera sanatçıları arasından 20 kişinin yarı finale kaldığı yarışmanın finaline sekiz aday kaldı.

İstanbullu sanatseverlere açık olarak düzenlenen yarışmada finale kalan Jenisya Yaeş, Eda Umay Akan, Zeynep Seray Özcan, Duha Alkan, Berna Yücel, Sezgin Hamızoğlu, Buket Filiz ve Cansu Özel Süreyya Opera Sahnesi’nde ikişer arya icra ettiler.

Finali seyirciye açık olarak gerçekleşen yarışmada birincilik ödülünü Eda Umay Akan, ikincilik ödülünü Cansu Özel, üçüncülük ödülünü Duha Alkan alırken mansyion ödüllerini Zeynep Seray Özcan, Sezgin Hamızoğlu ve Berna Yücel paylaştı. Buket Filiz ve Jenisya Yaeş ise Suna Korad Gençlik Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Onursal Başkanlığını Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın yaptığı jüride, AKM Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, MSGSÜ İDK Opera Ana Sanat Dalı Başkanı Doç.Dr.Tülay Uyar Hatip, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Başkanı Prof.Pınar Uçman Karaçalı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanat Danışmanı Aylin Ateş, İDOB Orkestra ve Koro Şefi Paolo Villa, İDOB Solist Sanatçıları Otilia İpek ve Evren Ekşi yer aldı.

Suna Korad’ın opera yaşamını anlatan belgesel törende izlendi. 

Editör: Feridun Özbek