1927 yılından 2014'e kadar Büyükada Kaymakamlık Binası olarak kullanılan tarihi Hacopulo Köşkü, restorasyonun ardından " Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi"ne dönüştü.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Edebiyat müze kütüphanelerimizin bulundukları ilin kültürel dokusunu ve mimari özelliklerini yansıtmasına özen gösteriyoruz. Koleksiyonda, Adalar'da yaşamış ya da eserlerinde Adalar'a yer vermiş 92 yazarın eserleri, hayatları ve eserleriyle ilgili çalışmalar, müze kütüphaneciliğine uygun kitap ve yazma eserler bulunuyor. Kütüphanemizde, okuma salonlarına ilaveten edebiyat söyleşilerine ve sanatsal etkinliklere uygun salonlar, yazarlara ait özel odalar, sergi alanları da mevcut." dedi.

Yavuz, “Bakanlığımızca restorasyonu tamamlanan eşsiz tarihi binadaki kütüphanemiz Adamıza çok yakıştı. Değerli yazarlarımızın hatıra eşyalarını kütüphanemize bağışlayan Melih Cevdet Anday’ın, Zeyyat Selimoğlu’nun, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın çok kıymetli ailelerine ve Sait Faik Abasıyanık’a ait eşyaları bağışlayan Darüşşafaka Cemiyeti’ne özel teşekkürlerimizi sunuyorum. dedi

Editör: Feridun Özbek