Kocaeli 1. Balkan Halk Oyunları Festivali başladı Kocaeli 1. Balkan Halk Oyunları Festivali başladı

Cumhuriyetin 100. yılına ithafen Şirinevler meydanında hizmete giren İstanbul'un tarihî sembollerinden biri haline gelen nostaljik tramvay yüzde 100 yerli ve milli üretimle ve özgün tasarımla Türkiye'de imal edildi.

Tramvay, tam şarj ile yaklaşık 15 saat hizmet verebilecek. Bu da bir günlük çalışma kapasitesini sağlayacak süreye eşit olacak. Oturarak ve ayakta 40 yolcu kapasiteli tramvaya binişler tamamen ücretsiz olacak. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde bir uçtan diğer uca gidip gelecek. Aracın her iki tarafında da sürüş kokpiti mevcut. Aracın sürücüsü her iki taraftaki direksiyondan aracı idare edebilecek.

Günlük 100 bin insanın geçtiği ve İstanbul’un önemli ulaşım akslarının birleştiği alanda yer alan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, proje kapsamında yaklaşık 1,5 ay süren bir yenileme projesine tabi tutuldu. Cadde tramvay için hazır hale getirildi.

Şirinevler Meydanı ile D.100 (E.5) Karayolu'nu birleştiren önemli bir ulaşım noktası olan cadde altyapı çalışmaları ile yeni bir görünüm kazandı. Proje ile 220 metre uzunluğundaki cadde, modernize edilerek eksiklikleri giderildi ve yağmursuyu altyapısı güçlendirildi.

Caddenin yeniden düzenlenmesiyle birlikte, tramvay güzergâhı kırmızı şeritlerle ayrıldı ve Arnavut kaldırımı desenli bir yol oluşturuldu. Gündüz ve gece boyunca yoğun yaya trafiği olan cadde, estetik bir görünüm kazanması için baskı beton uygulamaları ve renklendirme çalışmaları ile yenilendi. LED aydınlatmalar ve yürüyüş yolu ile yeni bir atmosfere kavuştu.

Bahçelievler Belediyesi'nin öncülüğünde hizmete giren "100. Yıl Cumhuriyet Tramvayı," sadece nostaljik bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda çevre dostu bir enerji kullanımına da dikkat çekiyor.

Elektrikli ve yerli üretim olan tramvayın enerjisinin yüzde 20'si güneş enerjisi panellerinden sağlanırken, geri kalan kısmı elektrikli şarj üniteleri aracılığıyla temin ediliyor. Tam şarjla yaklaşık 15 saat boyunca hizmet verebilen tramvay, 40 yolcu kapasitesi ile Bahçelievler halkına ücretsiz olarak ulaşım imkanı sunacak.

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, tam şarjla tramvayın 15 saat boyunca ücretsiz olarak halka sunulacağını belirterek, "Yerli malı olan bu nostalji tramvay, Bahçelievler halkına güzel bir hizmet sunacak. Enerjisinin bir kısmını güneş panellerinden alması, çevre dostu bir yaklaşımı simgeliyor. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Bahçelievler'e gelen ziyaretçi sayısının artmasını ve esnafın cirosunun yükselmesini bekliyoruz" dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, "Bugün İstanbul'umuzun en güzel ilçelerinden birindeyiz, Bahçelievler'deyiz. Belediye Başkanımız diyor ki 'Ben 5 sene önce aday olduğumda Bahçelievlerli hemşehrilerime verdiğimiz sözün kitabını bugün size gösteriyorum. O kitap bugün de ortada, yüzde 98'ini yaptık diyor.' Ben de dedim ki; İBB Belediye Başkanının da 2019'da verdiği sözleri çıkartın. Bulunmuyor, dijital arkeolog lazım. Hepsini silmişler. Niye? Yapmak için değil, aldatmak için söz verdiklerinden dolayı. AK Parti yerel yönetimde bir marka, bunu hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın İstanbul'da başlattığı süreç hakikaten Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi, sessiz devrime neden olmuştur. Yerel yönetimlerde de İstanbul'umuz bu sessiz devrimi AK Parti belediyeciliğiyle en güzel yaşayan illerimizden birisi oldu. 31 Mart'ta yine Bahçelievler diyeceğiz, Yeniden İstanbul diyeceğiz. Allah'ın izniyle yerel yönetimlerde hizmetimize İstanbul Büyükşehir'i de ekleyerek 24-25 belediyemizi de daha da yukarı çıkararak devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: WOLA