Londra'daki bir zirveye video konferans ile bağlanan Elon Musk, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin yapay zekayı her şeyden önce silah geliştirmek için kullanmasını beklediğini söyledi.

Twitter CEO'su ve dünyanın önde gelen girişimcilerinden Elon Musk, yapay zekanın askeri amaçlarla kullanılacağına yönelik bir öngörüde bulundu.

Londra'daki bir zirveye video konferans aracılığı ile katılan Musk'ın konuyla ilgili açıklamaları Sky News tarafından aktarıldı.

Musk, yapay zekanın ağırlıklı olarak dünya genelinde silah geliştirmek için kullanılacağını vurguladı. Ünlü iş adamı yapay zekanın insanlardan daha hızlı tepki verme yeteneğinin onu savaş alanı için ideal hale getirdiğini söylüyor.

SAVAŞLARIN KADERİNİ YAPAY ZEKALI İHA'LAR BELİRLEYECEK

Elon Musk, sinir ağlarının askeri kullanımı için ana model olarak drone ordularının kontrolünü gösterdi. Kendisine göre gelişmiş ülkeler -özellikle de insansız hava aracı kabiliyetine sahip olanlar- arasındaki savaşlar büyük ölçüde yapay zeka kontrollü İHA savaşları olacak.

Milyarder girişimcinin değerlendirmeleri, yapay zekanın askeri stratejiler üzerindeki potansiyel etkisi ve gelecekteki savaşların "evrimleşen doğası" ilgili önemli soruları gündeme getiriyor.

Editör: Feridun Özbek