Erzurum’un köklü tarihi ve kültürel mirasını barındıran Erzurum Teknik Üniversitesi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle kurulan Erzurum Kültür ve Sanat Evi Erzurum Kültür Yolu’nda açıldı.

Erzurum Kültür ve Sanat Evi’nde 400’den fazla bakır eşya, taş maketler, yağlı boya tablolar, 42 adet Erzurum maketi, 1800 yıllarına ait dev şehir maketleri, bal mumu heykelleri ve binlerce bağışlanan eser bulunuyor.

Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu,“ Kültür- Sanat Evi’miz çok özel bir konak niteliği taşımaktadır. Şunu belirtmek isterim ki bu konak ve burada bulunan eserler hepimizindir. Bu eserleri korumak hepimizin vazifesidir. Dolayısıyla eserlerimizi hep birlikte koruyacağız ve gelecek kuşaklara ulaştıracağız.

Konağımızda Erzurum’a gönlünü vermiş olan rahmetli Yusuf Karakuş’un 25 yıl boyunca biriktirerek büyük zahmetle Sakarya’ya taşıdığı, koruduğu, biriktirdiği ve ardından bizler tarafından Sakarya’ya gidilerek teslim alınan 400’den fazla bakır eşya var ve bunlar muhteşem eserler.

Bunun yanı yine Erzurum'un değerlerinden rahmetli İlhan Durmaz hocamızın Erzurum’un tarihi yapılarıyla birebir aynı malzemeden yaptığı taş maketler bulunmaktadır. Aynı zamanda şehrimize dair yağlı boya tablolar, tarihi ve özgün eserler yine konağımızda yer alacak.

Bunun yanı sıra maket sanatçısı Doğan Hattatoğlu üstadımızın 30 yıllık emeğinin sonucu olan 42 adet Erzurum maketi ve çok değerli olan Osmanlı dönemi Erzurum şehir maketi de yine burada sergilenecek.

Ayrıca konağımızda hemşehrilerimiz tarafından bağışlanan çeşitli malzeme ve materyaller bulunuyor. Saydığımız bütün bu eserlerin tamamı bağış yoluyla temin edilmiştir.” diye konuştu.

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, “ Ülkemizde son 10 yılda teknolojik anlamda çok önemli gelişmeler kaydedilmiş ve aynı zamanda tarihi ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkılması noktasında önemli adımlar atılmıştır. Erzurum Kültür-Sanat Evi’nin de bu bağlamda gerek şehrimizin gerekse de ülkemizin kültürel ve sanatsal birikimine katkı sağlayacağı kuşkusuzdur. Şu an önünde bulunduğumuz bu tarihi konakta açılışını gerçekleştireceğimiz Erzurum Kültür-Sanat evinde demin ifade edildiği gibi taş yapıtlardan tandır başına Erzurum’un 1800 yıllarına ait dev şehir maketlerinden bal mumu heykellerine tarihi Erzurum evlerine dair çeşitli kültürel materyallere varıncaya kadar birçok eseri yerli ve yabancı misafirlerimizi ziyaret etme imkanına sahip olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak kültür kodlarımızı canlı tutmak ve tarihsel zenginliklerimizi geleceğe aktarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. İşte bu düşünceden hareketle Erzurum Teknik Üniversitemizle birlikte yeni bir kültür yatırımını daha hayata geçirdik. Erzurum Kültür-Sanat Evi’miz, şehrimizin kültür ve tarihine inanıyorum ki yeni bir perspektif kazandıracak.” dedi.

Editör: Feridun Özbek