Necip Fazıl Kısakürek'in vefatının 40. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 'Bir Hakikat Savunucusu Olarak Necip Fazıl Paneli'nde konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Necip Fazıl, güzel sanatlar içerisinde tiyatro ve şiirde zirve noktaya oturmuştur.” dedi.

Fahrettin Altun, “Necip Fazıl Kısakürek, yaşadığı çağın sorunlarını sadece Türkiye özelinde değil, gönül coğrafyamızda da tahlil etmiştir. Ağaç dergisi, Büyük Doğu dergisi, Yeniden İstanbul gazetesi, Bugün gazetesi gibi önemli mecralarda mücadele vermiş. Sanatıyla da yazım dünyamıza, edebiyat dünyamıza çok önemli katkılarda bulunmuştur. Yine üstat güzel sanatlar içerisinde tiyatro ve şiirde zirve noktaya oturmuştur.” dedi.

TİYATRO’DA BAŞYAPITLAR ORTAYA KOYMUŞTUR.

Altun, “Necip Fazıl, geniş kitlelere ideal birey ve ideal toplum tipini anlatmanın en önemli yolu olarak Tiyatro’yu görmüştür. “Bir Adam Yaratmak” ve “Reis Bey” eserleriyle kanaatimce sanat eserleri arasında başyapıtlar ortaya koymuştur. Şiir sahasında da ismi altın harflerle mahyalanmış olan Çile’nin yeri elbette müstesnadır. Necip Fazıl derdi, aşkı, bilgisi, cehdi, vicdanı, ameli olan bir şairdir. Necip Fazıl’ın çilesi onun yüklenmiş olduğu tarihi misyonun karşılığı, bir adam yaratmak ise adanmış bir ruhun göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek