Twitter’ın kısıtlanması sonrası gelen tepkiler üzerine Ulaştırma Bakanlığı ve Elon Musk ayrı ayrı açıklamalar yaptı. Fahrettin Altun, Elon Musk’a cevap verdi.

Gündemi çokça meşgul eden kısıtlamanın aslında dezenformasyonları Twitter’ın engellememesinden kaynaklı olduğu anlaşıldı.

Elon Musk, daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz açıklaması yaptığı sıralarda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın Videokonferans yöntemiyle Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ile bir toplantı yaptığı ve Twitter üzerinden yürütülen gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanları, sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı sorumluluklarını hatırlattığı ortaya çıktı.

Konuya ilişkin Twitter üzerinden açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye’den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile videokonferans ile bir toplantı gerçekleştirdik. Bu yıkıcı afet sürecinde, Twitter’ın ülkemize sorumluluklarını hatırlattık.

Taleplerimiz net:

Dezenformasyon ve yanlış ihbarlar konusunda güçlü iş birliği,

Sahte hesaplara yönelik özellikle bu deprem sürecinde hızlı tepki,

Kendisini savunamayacak durumda olan kişilerin görüntü ve yorumları hakkında hassasiyet,

5651 sayılı yasa çerçevesinde kamu düzenini bozucu içerikler ile can ve mal emniyeti konusunda hassasiyet,

Hastanelerdeki çocuk ve bebek isimlerinin paylaşılmasına karşı tedbirlerin alınması,

Cansız bedenlerin paylaşılmasına karşı tedbirlerin alınması.

Twitter’ın dezenformasyonla mücadelede Türkiye ile daha fazla iş birliği içerisinde olmasını bekliyoruz. Yapılan görüşme ile daha hızlı aksiyon alınacağı için memnunuz. Canımız, ciğerimiz yanıyor. Bu dönemde çok hassas olmalıyız.

Elon Musk, daha sonra yaptığı açıklamada” Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Elon Musk’ı alıntılayarak “Türk yetkililer dün Twitter ile verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Twitter'ın işbirliği için minnettarız ve Türkiye'nin dezenformasyonla mücadele çabalarını destekleme sözü veriyoruz. Dezenformasyon, insanlığın ortak düşmanıdır ve demokrasiye, toplumsal barışa ve ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir. Önümüzdeki birkaç gün ve haftalarda Twitter ile daha yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Siz bu konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Editör: Feridun Özbek