Fatih Altaylı YouTube kanalında Balıkesir Sivil Toplum Platformu'nun “Festivallerde Yapılan Yanlışlara Dur diyelim” başlıklı çağrı metnine tepki gösterdi.

Fatih Altaylı, “25 kadar tırnak içerisinde sözde sivil toplum örgütü bunlar aslında sivil toplum örgütü vs değil bunlar tarikat, cemaat yapılanmaları yada farklı cemaatlerin bir araya gelerek kurmuş olduğu bir takım siyasal İslamcı yapılar. Balıkesir’de düzenlenen aslında Türkiye çağında düzenlenen bu nevi festivallerin, müzik festivallerinin yasaklanmasını istemişler. Yasaklanmıyorsa da en azından kadınlar erkekler bir arada olmasın. Alkol tüketilmesin diye bir bildiri yayınlamışlar. Bunu ilk defa yapmıyorlar. Geçen sene de önceki sene de yaptılar. Geçen sene orada düzenlenen en keyifli festivallerden biri “Zeytinli Rock Festivali”ni yasaklatmayı becerdiler. O zamanda bir takım tarikat, cemaat temsilcileri oranın Kaymakamı olan kişi yada Kaymakamlık koltuğunu işgal eden kişiye demek belki daha doğru olacak giderek bu festivallerin yasaklanmasını istemişlerdi. Ve festivallerde yasaklanmıştı.” dedi.

GALİBA BUNLAR ERKEK ERKEĞE’Yİ DAHA ÇOK SEVİYORLAR

Altaylı, Kadın Erkek bir arada olmasın diyorlar galiba bunlar erkek erkeğe’yi daha çok seviyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu neyin adımıdır. Birincisi gençler eğleniyor kardeşim. Gidiyorlar buraya bende bu festivallerin bir iki tanesine gittim. Arkadaşlarımla, çocuklarımızla gittik. Orada öyle düşünüldüğü gibi fena şeyler olmuyor. Fena şey nedir onu da bilmiyorum ama insanlar orada eğleniyorlar, hopluyorlar, zıplıyorlar, şarkı söylüyorlar. Keyifli bir zaman geçiriyorlar. Niye! Abi memlekette para yok para…

Bildiriyi okudum. Bildiri bir utanç vesikası. Demişler ki “depremin acıları” sanki deprem çok umurlarındaymış gibi “ekonomik koşullar” falan kardeşim zaten mesele ekonomik koşullar bu gençlerin gidip eğlenebilecekleri, keyif yapabilecekleri bir yer yok. Bunlar en ucuz eğlenceler. Şimdi İstanbul’da Ankara’da İzmir’de bir bara, bir bilmem nereye gitse bir dünya para. Bu festivallere üç kuruşa giriyorsun.

BU ANADOLU COĞRAFYASININ KAFASI DEĞİLDİR. TALİBAN KAFASIDIR. İTHAL KAFADIR.

Bu yasaklamayı isteyenlere bir şey söyleyeyim. Orada başı örtülü kızlarda var. İslamcı inançlı olduğu izlenimini dışarıya da yansıtan erkeklerde var. Herkes var orada ve eğlenmek ayıp bir şey değildir. İnsanların müzik dinlemesi, keyif yapması ayıp bir şey değildir. Bu kafa var. Nerede var bu kafa Afganistan’da var. Bu Taliban kafası. Bu Anadolu coğrafyasının kafası değildir. Bu bizim ülkemizin, toplumumuzun kafası değildir. Bu ithal kafadır. Bu biraz aşağıda kafa kesen Türk askerlerini yakan işit kafasıdır. Bu topraklarda bu kafayla bizim işimizin olmaması lazım. Bu topraklar, bu Anadolu coğrafyası binlerce yıldır herkesin bir arada yaşadığı, farklı dinlerin, farklı inançların bir arada yaşadığı ve insanların dünyaya medeniyet sunduğu bir alandır. Siz kalkıp burada bunları yapamazsınız.

BUNLAR KÖPEKSİZ KÖYÜ BULMUŞ DEĞNEKSİZ GEZER GİBİ AKILLARINA GELEN HERŞEYİ SÖYLÜYORLAR.

Bunları yapmaya kalkıştığınız anda karşınıza birilerinin çıkması gerekir en başta devletin çıkması gerekir. Ve işin korkunç tarafı şu bunun içerisinde MÜSİAD’dı şuydu buydu falan gibi iktidar katında makbul kurumlarda var. Bazı vakıflarda var işte İHH gibi TÜGVA’da varmış. Amblemini görmedim ama varmış diyorlar. İlim Yayma gibi bu iktidar katında makbul bir takım sivil toplum örgütü denilen ama aslında sivil toplumla pek alakası olmayan yada başka bir tür sivillik peşinde olan yapılarda var. Ya kardeşim kimse sizin ibadetinize karışmıyor. Kimse kimseye karışmıyor.

Bu AK Parti’nin özgürlükler diye geldiği, 3Y’ye karşıyız diye geldiği Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Yasaklara… Çok şükür yolsuzluk aldı başını gidiyor zaten, yasaklar hergün artsın isteniyor ve üstüne bu yasak gelsin isteniyor. Ayıptır ya bir iktidar geliş amacı, gelişinde söylediği şeyler bu kadar savrulur sapar. Gerçi şimdi günahını almayayım bu saçma talebi kabullenmiş yada evet denmiş değil ama toplumun geri kalan kesimi de buna karşı sesini çıkartmalı bence kimse demiyor. Bunlar köpeksiz köyü bulmuş değneksiz gezer gibi akıllarına gelen herşeyi söylüyorlar. Her türlü çağ dışı talepleri dile getiriyorlar. Ve diğer insanlar susuyor. Kardeşim, burada başka sivil toplum örgütü yok mu? Çıksın onlarda desinler ki bizde yapılsın istiyoruz.

ORTA DİREK EĞLENCESİ

Esnaf, insanlar para kazanacak. Orada bir canlılık oluşacak. Oteller dolacak ve burası Balıkesir’deki bir de Türkiye’deki orta direğin eğlence yeri burası. Kalkıp ta milyarderlerin, milyonerlerin yaşadığı Bodrum gibi pahalı yerler değil. Orta direk eğlencesi bu orta direğin gençleri burada eğleniyorlar. Ne yapsın bunlar ya kardeşim eğer bir şeyle mücadele edecekseniz. Memleketin dört bir yanını uyuşturucu almış sarmış bununla mücadele edin. Dünyadaki bütün uyuşturucu madde kullanımı raporlarında Türkiye en önde çıkıyor. Bunun mücadele edin. Müzikle mücadele etmeyin. Kavga etmeyin. Siz sınırlarınızı sağlam tutun. Siz buraya konteynerlerle neler giriyor. Neler çıkıyor onunla ilgilenin. Onları yasaklayın. Onlarla uğraşın. Gençlerin müziği ile uğraşmayın. Alkol kullanılmasın evet kokain kullanılsın değil mi? Beni delirtecekler ya. Gençlik uyuşturucunun pençesinde sırf gençlikte değil herkes belki memleketin yarısı uyuşturucunun pençesinde bunlar hala vay onlar bira mı içti vs.

BU KAFAYLA TÜRKİYE KAPANIR.  

Bizim idare etmemizin sebeplerinden bir tanesi cazibesi. Hala turistler geliyor. Hala ekonomik bir canlılık var. Hala sokaklarda yabancılar. Bu sene 50 milyar dolar gelir elde edeceğiz bilmiyorum ne kadar olacağız. Bu kafayla Türkiye kapanır. Kimse gelmez, kimse iş yapmaz. Bitirirsin bu ülkeyi. Uğraşmayın insanların yaşam şartlarıyla, standartlarıyla, biçimleriyle. Yıllarca yırtındınız bilmem ne me dokunma herkes istediği gibi yaşasın diye şimdi ne oldu? Nerede bu? Bu iktidar söylemiyorum. Onlardan hala bir hamle görmedik. Görünce onlara da söyleriz. Ben bunu sözde sivil toplum kuruluşu örgütlerine söylüyorum. Ne oldu dün saygı istiyordunuz? Bugün sizin başkasına saygınız yok mu?

MUHALEFETTE BİR ŞEY YOK. SİZDE Mİ AYNI KAFADASINIZ?

Ben diğer sivil toplumdan bir hamle bekliyorum. Kültür sanat vakıflarından, derneklerinden bekliyorum. Bunlarda bir açıklama yapsınlar. Ya muhalefette bir şey yok kardeşim. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ümit Özdağ, Muharrem İnce ne bekliyorsun? Ne bekliyorsunuz buna bir şey söylemek için sizde mi aynı kafadasınız? Sizde mi bu olsun istiyorsunuz? Hatta iktidarın içerisindeki insanlar kardeşim bir dakika ya kimse diyemiyor mu? Hadi iktidar demiyor muhalefet neden demiyor ya neredesiniz? Kemal bey ne bekliyorsunuz? Zaten bir şey yapmıyorsunuz? Bir tane twit atıyorsunuz atacağınız bir twit onu biliyorum da bari o twiti atın ya.

Editör: Feridun Özbek