Fatih Altaylı, “TikTok ulusal güvenlik meselesi midir? Bilemiyorum ama TikTok’tan daha fazla televizyonların gündüz kuşağı programlarından rahatsızım. Yemek programları ise utanç vesikası. Evlilik programları zararlıydı? Bunlar daha mı yararlı?” dedi.  

Fatih Altaylı, YouTube yayınında, “Amerika vs. TikTok’u bir güvenlik meselesi olarak görüyor. Onlar Çin menşeinden ötürü. Zaten baktığın zamanda Çin’deki TikTok’la başka ülkeler arasındaki TikTok’lar arasında içerik olarak çok ciddi fark var. Yani Çin’deki TikTok’ta Çin’li genç kızlar soyunup bahşiş toplamıyorlar. Bu Türkiye’de var. Amerika’da ise başka şeyler var. Herkeste bu yüzden kendi ülkesi açısından tehlikelere dikkat çekiyor.

BİR BABA OLARAK TİKTOK’UN HOŞUMA GİTMEDİĞİNİ SÖYLEMEK DURUMUNDAYIM.

Bizdeki ulusal güvenlik meselesi midir? Bilemiyorum ama ulusal olarak gerçekten ahlaki boyutu olduğundan hiçbir kuşkum yok. TikTok en azından toplumun bir kısmında ciddi bir ben ahlak bekçisi olmayı sevmem ama böyle bir hava yarattığını da söylemek mümkün. Bu benim açıkçası hoşuma giden bir şey değil. Kız çocuklarının özellikle böyle bir pozisyona düşürülmesinden memnun kalmıyorum. Dediğim gibi ahlak bekçisi değilim. Benim insanları kendi kafamdaki ahlak normlarına göre oturtmak değil ama bir baba olarak hoşuma gitmediğini söylemek durumundayım.

ASIL GÜNDÜZ KUŞAĞI PROGRAMLARI GÜVENLİK MESELESİ

Ancak şunu da söylemeliyim. Ben bugün TikTok’tan daha fazla televizyonların gündüz kuşağı programlarından rahatsızım. Bana sorarsan asıl güvenlik meselesi, rezillikte orada. Bunlarla ilgili pek seyretmiyorum. Zaman zaman ne oluyor diye bakıyorum. Ama pek büyük bölümünde yaşanan rezaletleri daha sonra internete aksettikçe okuyorum. Allah’ım ya rabbim. Saçımı başımı yolasım geliyor. Ensest orada. Rezillik orada. Geçen gün okudum. Okuyunca da izleyeyim dedim. YouTube’den izledim. Böyle bir şey olamaz. Bir tane dışardan muhafazakâr görünümlü kadın, diğer tarafta kocası koca kocaya da adama da benzemiyor. Bir muhabbet dönüyor. “O beni aldattı ama sende beni aldattın. Ama ben biraz bekledim sonra onu aldattım diyor. Onun sevgilisi bağlanıyor.” Böyle bir şey görmedim. Hani diyorlar ya Etiler, Nişantaşı vs Etiler, Nişantaşı’da bunun herhangi birisi olmaz söyleyeyim. Olursa boşanma olur. Onlar gayet mesut abi bu ne? Hayretler içerisinde izliyorum. Normal şartlarda buna Türkiye’de kalkar kafasına vurur. Gayet rahat el ele evlerine gidiyorlar. Bu nasıl bir şey?

MUHAFAZAKARLIĞINIZ BATSIN

Dediğim gibi ahlak bekçisi değilim. Bu beni ilgilendirmez ama bunları toplumun gözüne böyle, normali bu zaten o onunla yatar bu bunula yatar. Bu hale getirilmesi çok acayibime gidiyor. Bu bir tane de değil hergün başla bir tane çıkıyor. Anlatırken utanıyorum. Bu rezillikler duruyor orada sen dönüyorsun TikTok. Ya bu rezillikler TikTok’ta en azından belli bir kitlede. Bunlar açık kanalda kardeşim ve sorarsan da Türkiye’de acayip bir muhafazakarlık var. Bu mu muhafazakarlığınız sizin? Sizin muhafazakarlığınız batsın. Ben böyle bir muhafazakârlık görmedim.

YEMEK PROGRAMLARI UTANÇ VESİKASI

Yemek programları var. Ya Rabbim utanç vesikası. 8-10 kişi birbirlerine yemeğe gidiyorlar. Bizim kültürümüzde birbirimize yemeğe gidilse yemek kötüyse bile eline sağlık dersin, beğenmesen bile beğenmiş gibi yaparsın. Ev sahibine iltifat edersin. Giderken bir çiçek, şarap bir şey götürürsün. Hadi muhafazakâr ya şarap vs götürmezler. Her şey serbest şarap yasak. Bunlar olmamış, bu ne? Bunu mu yaptın? Allah kahretsin. Bu bizim örfümüzde, geleneğimizde Türklükte böyle bir şey var mı? Bu marifet gibi böyle tipler, tipleri tip değil bunları birbirlerine söylüyorlar. Ulan misafirliğe gitmişsin bir evde becerememişsin, kötü yağ mı kullandın vs. al tencereyi kafasından aşağıya boşalt yani.

Prof. Dr. Aziz Sancar, İlim Yayma Vakfı 50. yıl özel ödülünün sahibi oldu. Prof. Dr. Aziz Sancar, İlim Yayma Vakfı 50. yıl özel ödülünün sahibi oldu.

EVLİLİK PROGRAMLARI ZARARLIYDI? BUNLAR DAHA MI YARARLI?

Bunlar yayınlanıyor. Ve Türk örfü diye çocuklara bunlar anlatılıyor. Normali bu eve gidersin yemeği beğenmezsin ev sahibine bir torba hakaret edersin. Ertesi hafta o sana yemeğe gelir. Hadi lan sizde böyle bir rezillik olur mu? Esas bunlara baksınlar. Tamam TikTok’ta esas bunlar ne kardeşim. Evlilik programları zararlıydı? Bunlar daha mı yararlı?

Belki de gerçek Türkiye bu. Biz bir grup salak kendi alemimizde biraz daha düzgün, biraz daha kibar, biraz daha zerafeli. Belki de gerçek orada ama sanmıyorum. Şimdi diyorlar ki bunlar seyrediliyor. Ya kardeşim o saatte ne koyarsan o seyrediliyor. Oraya düzgün bir şey koy o seyredilsin.” dedi.

Kaynak: WOLA