Erol Mütercimler’in Sözcü TV'de konuğu olan akademisyen, yazar Mim Kemal Öke, "her yerde bir öfke, katılık, kabalık var. Sağ, sol, din, kimlik vs. İnsanlar birbirini katletmekten hoşlanır hale geldiler. Soykırımlar birbiri ardına devam ediyor.” dedi.

Mehmet Kemiksiz: Yaman Dede okurum, bestelerim Mehmet Kemiksiz: Yaman Dede okurum, bestelerim

Akademisyen, yazar Mim Kemal Öke, “21. Y.Y dediğimiz vakit ne olursunuz post modern neoliberal geç kapitalizm insanları çok bireyci yaptı. Soğuk savaşın bitiminden sonra çok vahşi bir şekilde insanların üzerine gelmeye başladı. Pan tüketizm çağında insan her şeyi tüketiyor ama kendini de tüketmeye başladı. İnsanlığı tüketmeye başladı.

İNSANLAR BİRBİRİNİ KATLETMEKTEN HOŞLANIR HALE GELDİ

Yükselen bir ideoloji mi istiyorsun? Söyleyeyim mi? “nefretoloji” her yerde bir öfke, katılık, kabalık var. Her yerde birbirinin gırtlağına sarılma hadisesi var. Burada sağ, sol, din, kimlik vs. o önemli değil. Ciddi bir kişilik sorunu var. Ve insanlar birbirini katletmekten hoşlanır hale geldiler. Soykırımlar birbiri ardına devam ediyor.

AŞK, ALLAH’TAN GELEN ÖZEL BİR LATİFEDİR

Ne diyoruz biz burada gel (Mevlâna) diyoruz. Nereye gel, aşka gel. Aşka gel dediğimiz vakitte kusura bakmayın. Diyeceksiniz ki en fazla aşkın kullanıldığı dönemdeyiz. Aşkım, aşkım da aşk kutsaldır. Allah’tan gelen özel bir latifedir. Bunun hakkını verelim.

Yani Hz. Mevlana’mızın burada söylediği o söylemin içerisinde ne olur insan olarak insanları sevelim. Kâmil insan, insanın kalitesi gönlüdür, kalbidir. Kalbin içerisinde olanıdır, vicdanıdır. O vicdandan akla geçen nur bizi dünyada Allah’ın halifesi kılar. Yani Allah’ın yapmak istediği icraatı bu dünyada yapabilecek olan o şanlı ve seçkin kimseler haline gelirsiniz.

Ekolojik olarak tabiatı mahvettik. İnsanı mahvediyoruz ve bitiriyoruz. Onun için yapay zeka bize hakim olmaya başladı.” dedi.

Kaynak: WOLA