Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında iyi eğitim almış kişilerin ilk sorularda elenmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Fatih Altaylı, “Bu yarışmalar başka bir şey. Bizim allame-i cihan dediğimiz kişileri götürelim. Elenirler.” dedi.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının ilk sorularında iyi eğitim almış, çok donanımlı, çok iyi okullarda okumuş gençler eleniyorlar buna yorumunuz nedir? sorusunu cevaplayan Fatih Altaylı,

“Yapacağım yorum seni şaşırtabilir. Buna şaşırabilecek hiçbir şey yok. Ben şuna karşıyım. Bu ve bunun gibi yarışmalara ülkenin genel kültür seviyesini ölçme yarışması veya önemli sınavmış gibi bakmanın hiçbir alemi yok. Bu yarışmalar başka bir şey. O yarışmaya bırak bir üniversiteyi gayet iyi puanla kazanmış, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde okuyan veya yurtdışında Harvard’da okuyan çünkü böyle şeylerde oldu. Geliyor ikinci soruda eleniyor. Bizim allame-i cihan dediğimiz kişileri götürelim. İlber Ortaylı’yı, Celal Şengör’ü hatta Murat Bardakçı’yı götürelim oturtalım oraya. İlk 5 soruyu geçsinler yüzüme tükür. Geçemezler.

Abi şimdi soruyor. Bir şarkı çalıyor arkadan bu şarkıyı kim söylüyor. Sen Celal’in ya da İlber’in eğer o söyleyen Maria Callas vs değilse bu soruya cevap verebileceğini düşünüyor musun? Bir şarkıcı söylüyor şeytan vs tabi Celal bunu bilmeyecek. Sunucu diyecek ki Serdar Ortaç, Celal soracak o kim? Ne olacak bu Celal’i cahil mi yapacak veya İlber’i.

Murat Bardakçı’nın Aziz Yıldırım ile hikayesi var. Murat’ın odada oturuyoruz. Murat’ı birisi aradı. Murat açtı. Sinirlendi telefonu. Dedim ki kim Aziz Yıldırım diye biri. Başladım gülmeye. Aradaki diyalog şöyle gerçekleşiyor.

Murat diyor ki kimsiniz?

Ümit Yaşar Işıkhan, hayatınızı renklendirmek için sanatı kullanmalısınız. Ümit Yaşar Işıkhan, hayatınızı renklendirmek için sanatı kullanmalısınız.

Karşı taraf diyor ki Murat bey iyi günler ben Aziz Yıldırım.

Kimsiniz beyefendi diyor.

Karşı taraf Fenerbahçe Spor Kulübü başkanıyım.

Murat, sizi o göreve kim getirdi? Kaç senedir o görevdesiniz?

Ben seçimle geldim efendim diyor.

Murat beni rahatsız etmeyin deyip telefonu kapatıyor.

Tanımıyor. Bilmiyor. Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanı kimdir diye soru geldi. Buna ülkenin yüzde doksan dokuzu cevap verirdi. O gün Aziz Yıldırım bugün Ali Koç neyse. Murat için hiç adını duymadığı birisi.  

O yüzden de bu gibi yarışmalara, bir de şu vardır. Bu gibi yarışmalarda bildiğin her şey çok kolay bilmediğin her şeyde çok zor. Bu soruyu nasıl bilemedin. Hayır bana kolay o. Sen bilmiyorsan sana çok zor veya senin çok kolay bildiğinde bana çok zor. Sen mesela birtakım terimler kullanıyorsun. Sen ve ekipteki çocuklar bu terimleri anlıyorsunuz. Ben efendim o ne? Vs gibi kalıyorum. Çünkü tamamen ilgi alanların. Kültürün, yetiştiğin ortam ona bağlı o yüzden de Harwardlı bir çocukta oraya gelip serdar Ortaç’ın bir şarkısını veya adını bile bilmediğimiz sanatçılar var. Bunların şarkısını veya bir spor kulübünün bilmem nesini bir futbolcunun bir şeyini falan bilemeyebilir.

O yüzden bu yarışmalara bu nevi muamele etmemek lazım. Burası bilgi yarışması değil. O başka bir şeydir. Bilgimsi yarışması ama başka bir şey….” dedi.

Editör: Feridun Özbek