Ajda Pekkan ve Arkadaşları” ismini orijinal bulmayan Fatih Altaylı, Pavarotti'nin bu isimde konserler verdiğini ve geliri ile de yardımlar yaptığını, Ajda Pekkan’ın da konser gelirinin bir bölümünü hayır işine harcamasını önerdi.

Süperstar Ajda Pekkan, efsane şarkılarını Türkiye’nin en sevilen sanatçı arkadaşları ile yapacağı düetlerle ve dev orkestrayla 12 Haziran’da Beşiktaş Stadyumunda seslendirecek.

Fatih Altaylı, Ajda Pekkan iyi bir ekip kurmuş ama keşke daha yaratıcı bir isim bulsalardı. Niye diyorum biliyor musun? Diyeceksin ki bu da hiçbir şeyi beğenmiyor her şey eleştiriyor. Hayır ondan değil yaptıkları güzel bir şey. Olgun bir sanatçıya gençlerin destek vermesi ya da meslektaşlarının destek vermesi ve beraber bir konser vermeleri hakikaten çok hoş bir şey.  Beşiktaş stadında olacak konser bildiğim kadarıyla ama ismini beğenmedim niye beğenmedim.

İBB Orkestraları Esenler, Fatih ve Eyüp’te müzikseverlerle buluşuyor. İBB Orkestraları Esenler, Fatih ve Eyüp’te müzikseverlerle buluşuyor.

Bu isim kime ait biliyor musun?

Benim çok sevdiğim Pavarotti'nin icadı. Luciano Pavarotti ömrünün son yıllarında, son döneminde ya da olgunluk döneminde “Pavarotti arkadaşları” diye bir dizi konser verdi. Yaklaşık 9 veya 10 konser verdi. Bunlardan bir tanesine gitme şansını elde ettim.

İtalya'nın Modena kentinde çünkü Pavarotti Modena’lıdır. İtalya'nın Modena kentinde dünyanın önde gelen tüm sanatçılarıyla ve gruplarıyla her yıl Modena meydanında bir konser verdi. Bu konserlerde kimler sahneye çıkmadı ki yani U2, Bono şimdi saysam saymakla bitmez Jon Bon Jovi, Elton John, Bocelli, Deep Purple ya aklına kim geliyorsa bunlarla sahneye çıktı. Şarkılar söyledi. Kendisi Pop şarkıları söyledi, eşlik etti. Onlara aryalar söyletti. Kendisi aryalar söyledi. Yani orada 9, 10 yıl boyunca muazzam spektaküler bir şey yaptı.

Ama ne yaptı bunların gelirinin tamamını ki bu gelir az uz bir gelir değil. Her birinden en az 10, 15 milyon dolar belki toplamda 100 küsur milyon dolar bir gelir. Çünkü yayın hakları telif hakları, CD'leri DVD'leri. Bunu da her sene başka bir hayır kurumuna veya dünyada sorun yaşayan bir bölgeye yardım için yaptı.

Mesela bugün Pavarotti hayatta olsaydı. Muhtemelen o konserin gelirini yani “Pavarotti arkadaşları”nın gelirini Gazze'ye yollardı.

Afganistan'a yolladı. Irak'a yolladı. Angola'ya yolladı. Her tarafa bu paralarla muazzam yardımlar yaptı.  

Bu yüzden diyorum ki bu isim çok şey orijinal değil ya da Pavarotti'nin ismini aldıysan o zaman sen de bu konserin gelirinin en azından bir bölümünü bir hayır işine harca.

Kaynak: WOLA