Şehzadeler Belediyesi, tiyatro oyunuyla Filistin’de yaşanan ve dünya kamuoyunun yıllardır sessiz kaldığı insanlık dramını Mana- Der işbirliğiyle sahneye taşıdı.

İşgalci İsrail güçleri tarafından evinden zorla çıkarılmaya çalışılan ve bu uğurda büyük bir mücadele veren Filistinli Meryem Ebu Najma’nın gerçek hayat hikayesini konu alan “Filistin Hakkında Konuşmalıyız” adlı tiyatro oyunu, Kültür Sitesinde sahnelendi.

Nurdan Albamya’nın Filistinli Meryem'in hayatını sahneye taşıdığı; Filistin’de yaşanan ortak acıları, işlenen insanlık suçlarını ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için verilen mücadeleleri konu edinen tiyatro oyunu yoğun ilgi gördü.

Düzce Belediyesi Şehir Tiyatroları, ‘Karmakarışık’ oyunu ile yeniden perdelerini açtı. Düzce Belediyesi Şehir Tiyatroları, ‘Karmakarışık’ oyunu ile yeniden perdelerini açtı.

Penceresi Mescid-i Aksa'ya açılan Filistinli Meryem, işgalci İsrail’in evini almak istemesiyle sarsılır. Teklif edilen yüksek meblağlara rağmen Meryem’in ikna olmadığını gören işgalciler, Meryem’i taciz etmeye başlar.

Elektriği ve suyu kesilen, evinin önüne barikatlar kurulan, kapısına çöpler dökülen Meryem vazgeçmez ve kendisini evine kapatır. Bu süreçte tüm yaşamını çiçeğine ve kuşuna anlatmaya başlar. Meryem, en büyük travmasıyla yüzleşmek ve onu kabullenmek zorunda kalacaktır. Nihayetinde ise kendini evine kapatmasının çare olmadığını anlayarak evden çıkacak ve nöbete Mescid-i Aksa’da devam edecektir.

Kaynak: WOLA