Türkan Şoray ve Yeşilçam’ın efsane isimleri Fotoğrafçılık ve Yeşilçam Sergi Evi’ni Silivri’de açtı. Türkan Şoray ve Yeşilçam’ın efsane isimleri Fotoğrafçılık ve Yeşilçam Sergi Evi’ni Silivri’de açtı.

1924 itibariyle Ankara Devlet Konservatuarı olarak hizmet veren Musiki Muallim Mektebi’nden 1958 yılında mezun olan Filiz Ali, Mamak Belediyesi tarafından yenilenen konservatuar salonunu, sahnesini ve Müzik Müzesi’ni gezerek anılarını tazeledi.

Sabahattin Ali’nin kızı Piyanist, Müzisyen ve Müzikbilimci Prof. Dr. Filiz Ali, Musiki Muallim Mektebi’ni ziyaret etti. Filiz Ali’nin zamanda yolculuğuna Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci de eşlik etti.

Musiki Muallim Mektebi dersliklerini, salonunu ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ni gezen Filiz Ali, Musiki Muallim Mektebi’nde kurulan Müzik Müzesi’ni de ziyaret etti. 

Musiki Muallim Mektebi Uyanık Kütüphane’yi de ziyaret eden Piyanist, Müzisyen ve Müzikbilimci Prof. Dr. Filiz Ali, öğrencilerle sohbet etti.

Filiz Ali, öğrencilik yıllarının geçtiği Ankara Devlet Konservatuarı’nın yeni halini çok beğendi. Ali, “Burası eskiden Ankara Devlet Konservatuarı’ydı. Ben 1958 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Yüksek Bölümünden mezun oldum. 9 sene burada parasız yatılı okudum. Benim için çok önemli anıları olan bir mekândır ve yıllar sonra işte yeniden geldik, anılarımızı tazeledik. Konservatuar olarak kurulmuştu, sahnesi çok önemliydi. Konser salonu, sahnesi çok güzel korunmuş. Çok mutlu oldum. Binanın restorasyonunun bu kadar güzel yapılmış olmasından çok mutlu oldum.

Ankara’nın hem mimari hem de kültürel tarihine damga vurmuş bir binayı tekrar canlandırdıkları ve sanat için, müzik için yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: WOLA