Bahçeşehir Üniversitesi ve Netflix Grow Creative ekibi geleceğin senaristlerini keşfetmek ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla “Netflix Dizi Senaryosu Yazarlığı” dersini başlattı.

Netflix - Dizi Senaryosu Yazarlığı dersi; Bahçeşehir Üniversitesi ve Netflix’in dizi ve film endüstrisindeki yetenek havuzunu genişletmek ve geliştirmeye yönelik yürüttüğü Grow Creative birlikteliğiyle müfredatını Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencileri odağında ortaklaşa oluşturdukları bir dizi senaryosu yazarlığı dersi.

Dizi senaryosu yazımını ve yazıma başlamadan önce yazar odasında / kolektif bir yazım süresince nasıl etkili bir yazar olunacağını öğretmek için tasarlandı.

14 hafta boyunca devam edecek ders kapsamında, Netflix çatısı altında üretim yapmış uluslararası senaryo yazarları ve sektör profesyonelleri de konuk eğitmen olarak yer alacak.

BAU Sinema Televizyon Bölümü öğrencisi Melisa Zeynep Avcı, “Dersin açılacağını duyduğumda hemen başvurdum. Bu süreçte Netflix Türkiye ekibi ile tanışma ve ofislerine gidip onlara sunum yapma fırsatı buldum. Ulusal ve uluslararası büyük isimlerden workshop dersleri aldık. Bu dersler ve workshoplar sayesinde kendimi hem yazar olarak hem de birey olarak geliştirdim. Dersler boyunca karakterleri anlamayı, yaratmayı ve hikâyeyi belirlemeyi detaylıca anlattılar. Dersten sonra kendi mezuniyet filmimi en baştan yazdım. Derste öğrendiklerim ve tecrübelerim olmasaydı asla cesaret edemezdim.”

Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Bölümü öğrencisi Ömer Korman Yazılı, “Dersler boyunca anlatmak istediğim hikâyeleri, en doğru ve en iyi şekilde nasıl üretebileceğimle ilgili nitelikli bir eğitim aldım. Bu süreçte hocalarımızdan öğrendiklerimiz dışında merak ettiğim soruları sorabileceğim özgür ve geliştirici bir ortam olması muhteşemdi. Bizi gerçek bir iş dünyası simülasyonuna dahil ettiler. Derslerden sonra Netflix’de sunum gerçekleştirdik. Bu sunumun ardından çok sevilen Pera Palas dizisinin 2. Sezonunda yönetmen asistanlığı stajı yapıyorum. Bu ders okulumun bana sunduğu en önemli fırsatların başında geliyor. Bu denli iyi bir eğitim alıp arkasından sinema ve gerçek yaşamı yakından deneyimlememiz ve ardından bizi aktif olarak projelere dahil etmeleri inanılmaz büyük bir şans oldu. Stajımı bitirdikten sonra yazdığım kısa filmin çekimlerine başlayacağım ve ardından bu kısa filmi Cannes film festivali göndermeyi hedefliyorum.”

Editör: Feridun Özbek