Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden, Dostlar Tiyatrosu’nun kurucusu Genco Erkal’ın hayatını, kariyerini konu alan ve 2021 yılında ilk gösterimleri yapılan belgeselde, sanatçının sahne aldığı tüm tiyatrolarda yapılan çekimler sayesinde geçmişe nostaljik bir yolculuğa çıkılıyor.

Senaryosunu kendisi yazan Genco Erkal’ın belgeselinin yapımcılığını Porte Film, sponsorluğunu ENKA Sanat, yönetmenliğini Selçuk Metin, görüntü yönetmenliğini ise Uğur İçbak üstlendi.

17 Haziran’da Netflix’te yayına girecek olan “Genco” belgeseli yalnızca bir sanatçının kariyerini değil, aynı zamanda Türk tiyatrosunun da önemli ve büyük bir dönemini anı ve anekdotlarla aydınlatıyor.

Genco Erkal’ın anlatımıyla İstiklal Caddesi’nde başlayan belgeselde, sanatçının sahne aldığı tüm tiyatrolarda yapılan çekimler sayesinde geçmişe nostaljik bir yolculuğa çıkılıyor.

Muammer Karaca Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Elhamra, Küçük Sahne, Ses Tiyatrosu ve Kenter Tiyatrosu’nda kariyerini ve yaşamını anlatan Genco Erkal, bir taraftan da İstanbul’daki mekânsal ve kültürel mirasın değişimini de özetliyor.

90 dakikalık belgesel, sanatçının ve kurucusu olduğu Dostlar Tiyatrosu’nun arşivinden belgeler, fotoğraflar ve videolar ile izleyicilere görsel açıdan da zengin, benzersiz bir serüven sunuyor.

Editör: Feridun Özbek