Coğrafi konumu itibariyle, Avrupa ile Afrika arasındaki kuşlar için en önemli göç ve dinlenme noktası olan Mersin semaları, Afrika’ya göçe başlayan göçmen kuşlara tanıklık etti.

Doğa Derneği öncülüğünde kuşların sonbahar dönemi göç yolculuğu için Mersin’de uğurlama etkinliği yapıldı.

Kuşların gökyüzünde belirmesini bekleyen katılımcılar, göç eden kuşları dürbünlerle izledi. Süzülerek giden leylek sürüsünün arkasından, uğurlama geleneği olarak su döküldü.

MERSİN, GÖÇMEN KUŞLARIN MOLA VE DİNLENME NOKTASI

Özellikle süzülerek göç eden leylek, küçük akbaba, kartal, şahin, turna gibi kuş türleri, göç esnasında dinlenme ve mola yeri olarak Mersin’i tercih ediyor. Mersin’de dinlenen kuşlar, yeni rotaları olan Afrika için yola koyuluyor. Her yıl gerçekleşen bu yolculuk, doğal denge ve ekosistem için önem arz ediyor. Yapılan uğurlama etkinliği de göç eden kuşların korunmasına yönelik önemli bir farkındalık oluşturuyor.

Doğa Derneği gönüllüsü Ömer Duman, “Bugün burada göçmen kuşların göçüne, yani çok önemli bir olaya şahit oluyoruz. Yılda iki defa gerçekleşen bir olay bu. Geçtiğimiz yıllarda bu direklerin altında göçmen kuşların ölülerini görürken, yapılan çalışmalar sayesinde bugün burada ölü leylek görmemek ve onların sağlıklı bir biçimde göç edebildiğini ve üreyebildiğini görmek hepimizi çok mutlu etti. Bugün yaşadığımız deneyim gerçekten çok değerli, çok güzeldi” diye konuştu.

Doğa Derneği Mersin Bölge Sorumlusu Turan Çetin, “Bulunduğumuz alan, uzun göç yolculuğu esnasında başta leylek, küçük akbaba, orman kartalı, atmaca, şahin, turna gibi kuşların dinlenme noktası. Kuşların beslenebileceği, birkaç gün dinlenebileceği ve dalga dalga geldiği önemli coğrafya alanlarından bir tanesidir” dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Sinan Can, “Son zamanlarda iklim değişikliği ve buna bağlı olarak çevre sorunları artmakta. Çevre sorunları arttıkça da bu kuşlara, bu türlere karşı olan hassasiyet de artmaktadır. Biz bu canlıları korumak istiyoruz.” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, “Mersin göçmen kuşların yolu üzerinde olduğu için, her yıl böyle bir ritüel oluştu. Mersin’e de çok yakışan bir doğa olayı. Bu yıl ikincisini düzenliyoruz.” dedi.

Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, “Ekolojik dengede ve biyoçeşitlilikte doğanın büyüğü, küçüğü yoktur. Her birinin ayrı bir önemi ve kıymeti vardır. Bu etkinlik oldukça anlamlı, önemli bir farkındalık oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek