Posta Gazetesinden Hakkı Aydoğan’a konuşan bestekâr ve kanun sanatçısı Göksel Baktagir müzikal yolculuğuna dair açıklamalarda bulundu.

Baktagir, Her şey temelden başlar. Bugün bilinen bir gerçek var ki o da bir çocuğun okuma lisansını öğrenmeden müzik lisansını öğrenmesini, gelecek hayatta çocuğun daha başarılı olmasına en önemli etken. Sonuç olarak müzik eğitimi küçük yaşlarda başlamalı.

BİZİM KENDİMİZE ÖZGÜ BİR MUSİKİMİZ VAR

Bu müzik yüzyılların süzgecinden geçmiş Türk Musikisi. Öz değerlerimiz bizim ruhumuzu yansıtır. Köksüz öz olamaz. Elbette kendi musikimizin taşıyıcı kolonları olarak tanımladığı enstrümanlarımız okullarımızda öğretilmelidir. Milli enstrümanlarımızdan kanun referans sazı olma itibariyle temel eğitim aracı olarak bir an önce okullarımızın müzik sınıflarında yerini almalıdır.

İNŞALLAH SANAT ADINA BU ÇALIŞMALAR GENÇLERİMİZE ULAŞTIRILIR.

Popüler kültürün etkisine kendini kaptıran diğer gençlere aslında sözümüz yok. Üretkenliklerimize daha çok etki bırakabileceği mecralarda imkân verildiğine şahitlik ediyorum. İnşallah sanat adına bu çalışmalar gençlerimize ulaştırılır.

Editör: Feridun Özbek