Gölbaşı’nda kültürel mirasın derlenmesi, değerlerin ve kültürün kuşaktan kuşağa aktarılarak korunması için Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Gölbaşı Belediyesi işbirliğiyle oluşturulan müze açıldı.

Gölbaşı'nın zengin somut olmayan kültürel mirasının korunması ve daha geniş kitlelere ulaşarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla oluşturulan Gölbaşı Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YOLCULUK

Gölbaşılıların kendi somut olmayan kültürel mirasını yaşatabilmesi için kent merkezinde kültürel bir mekân olarak tasarlanan müze, Gölbaşı’nın zengin somut olmayan kültürel mirasını daha geniş kitlelere ulaştırarak gelecek nesillere aktarmada bir aracı kurum olacak.

Müzede kırklama, diş hediği, sünnet gelenekleri, asker uğurlama, kına gecesi, düğün gelenekleri, geleneksel sohbet toplantıları, mutfak kültürü, el sanatları, sözlü anlatımlar ve geleneksel çocuk oyunları gibi unsurlar ziyaretçilere interaktif bir şekilde anlatıldı. Gölbaşı’nın tüm köy ve mahallerinde detaylı bir araştırma yapılırken, çok sayıda geçmiş kültüre ait malzeme toplandı.

GÖLBAŞI'NIN KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİ TEK ÇATI ALTINDA

Gölbaşı Belediyesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi iş birliğiyle kurulan müze, Gölbaşı'nın 54 mahallesinden 203 kişi ile gerçekleştirilen uzun süreli bir alan çalışması sonucunda elde edilen somut olmayan kültürel miras unsurlarını barındırıyor. Müzede, Gölbaşı'na özgü el sanatları, türküler, halk oyunları, atasözleri, deyimler, hikayeler ve inançlar gibi birçok kültürel öğe ziyaretçilere sunuluyor.

Müze, Gölbaşı'nın geçmişini ve kültürünü keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Gölbaşı'na gelen ziyaretçiler, müzeyi ziyaret ederek Gölbaşı'nın zengin kültürel mirasını deneyimleyebilir ve geçmişe bir yolculuğa çıkabilirler.

“KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMALIYIZ”

Programda yaptığı konuşmada geçmişin mirasının gelecek nesillere aktırılmasının önemine dikkat çeken UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Oğuz,  “Somut olmayan miras tanımı çok önemli. Gölbaşı’nda yapılan uzun araştırmaların sonucunda, ilçemizin önemli kültür miraslarını bu müzemizde topladık. İnsanlık tarihini, geçmişini unutmaya başladı. İşte bu yüzden bu çalışmalar çok önemli. Kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmalıyız.” diye konuştu.

“BİZİ GEÇMİŞİMİZLE YÜZLEŞTİREN BU TÜR MÜZELER SON DERECE ÖNEMLİ”

Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı da “Kelimeler birbirlerine gönderme yaparak anlam kazanırlar. Aslında hayatta sözcük gibidir, bir insanı anlamak için hayat içerisindeki birçok göndermeyi bilmek ve bütün bunları nüfus ederek anlamak lazım. Geçmiş hiçbir zaman geçmişte kalmaz. Hem bireysel hayatımız hem de kolektif hayatımız içinde yer alır. Bizi geçmişimizle yüzleştiren bu tür müzeler son derece önemlidir. İnsanları geçmişiyle buluşturan esas içinde yaşadığı bu tür müzelerdir. Bizleri geçmişin değerleriyle buluşturan müzenin oluşmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

Bakkal Şükrü Konağı “Kent Müzesi”ne dönüştü. Bakkal Şükrü Konağı “Kent Müzesi”ne dönüştü.

“GÖLBAŞI TURİZMİN, TARİHİN BAŞKENTİ OLACAK”

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, yaptıkları yatırımlar sayesinde Gölbaşı’nı turizmin başkenti haline getirdiklerini belirterek “Gölbaşı’mızın tarihi değerleri bizim dönemimizde gün yüzüne çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi Oyaca’da bulunan Külhöyük. 2 yıl önce kazılarına başladık, 5 bin yıllık yapıya ulaşmaya çalışıyoruz. Bir diğeri Seydi Yusuf Türbemiz. Türbemizin tescilini yaptırdık. Manevi bir değer olarak Gölbaşı’mıza kazandırıyoruz. 5 bin yıl önce oluşumuna başlamış, Damlataş Mağarası’ndan bile daha özellikli, oluşumu devam eden Tulumtaş Mağarası’nı turizme kazandırdık. Gölbaşı turizmin, tarihin başkenti olacak inşallah.” şeklinde konuştu.

“GÖLBAŞI’NA AÇIK HAVA MÜZESİ KAZANDIRACAĞIZ”

Gölbaşı Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi hakkında bilgiler paylaşan Başkan Şimşek “UNESCO'nun 2003 yılında kabul ettiği bir sözleşmeyle tanımlanan somut olmayan kültürel miras kavramı, bizim için son derece önemlidir. Bu miras, geçmişimizi, geleneklerimizi ve yaşam tarzlarımızı yansıtan unsurları içerir. Bu müze, bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için önemli bir adımdır. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (THBMER) ile birlikte yürüttüğümüz bu projede, Gölbaşı ilçesinin 54 mahallesinde 203 kaynak kişiyle gerçekleştirilen alan çalışmaları büyük bir öneme sahiptir.  Bu çalışmaların sonucunda, müzemizin içeriği doğumdan ölüme kadar insan yaşamındaki çeşitli pratiklere odaklanmıştır. “ dedi.

Açılış töreninde yeni bir müjdeyi paylaşan Başkan Şimşek “Seçim yatırımı olarak değil, geleceğe yatırım olarak Gölbaşı’na açık hava müzesi kazandıracağız.” diye konuştu.

Kaynak: WOLA