Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Gonzago'nun Öldürülmesi”, Tataristan’ın başkenti Kazan’da 8’inci “Nauruz” Uluslararası Tiyatro ve Eğitim Forum’un açılışında, G. Kamal Tatar Devlet Akademik Tiyatrosu Sahnesinde sanatseverlerle buluştu.

‘Kaza, Köpek, Kahvaltı ve Yumurta’ ilk kez seyirciyle buluştu. ‘Kaza, Köpek, Kahvaltı ve Yumurta’ ilk kez seyirciyle buluştu.

Nedyalko Yordanov’ın yazdığı, Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği, Farid Bikchantaev’in yönettiği “Gonzago'nun Öldürülmesi”nin dekor ve kostüm tasarımı Sergei Skomorokhav’a ait. Işık tasarımının Mehmet Mertal tarafından yapıldığı oyunda, müzikler Yusuf Bikchantaev’a ait.

Oyunda; Ötüken Hürmüzlü, Ebru Gülerarslan Serin, Engin Özsayın, Şivan Binici, Gülin Ersoy, Batuhan Yalçın, Dara Tan, Hülya Yıldız, Eren Oray, Mümtaz Aydoğan Mengi ve Eşref Ergü Pişirici rol alıyor.

“Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından William Shakespeare, tiyatro dünyamıza birçok eser bırakmıştır. En bilinen eserlerinden biri olan Hamlet oyunu aynı zamanda çok sayıda yazara ilham kaynağı olmuştur. Prens Hamlet’in babası, amcası Claudius tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Tahta geçen yeni Kral Claudius, Hamlet’in annesiyle evlenmiştir. Gonzago’nun Öldürülmesi oyunu bu trajedinin yansımasıdır.

Prens Hamlet, babasının intikamını almak, amcasının vicdan azabını ve suçluluk duygusunu ortaya çıkarmak için tiyatro sanatının gücünden faydalanmak ister. Elsinore şatosuna seyyar bir kumpanya getirtir. Hamlet’in hikâyesini bu kez kumpanyanın gözünden izleyelim.”

Kaynak: WOLA