Google CEO’su Pichai, Yapay zeka hızlı ilerliyor. Bu yüzden geceleri uyuyamadığım doğru

Yapay zekaların kendi kendilerine öngörülemeyen yetenekler kazanabildiğini söyleyen Pichai 'Hızlı ilerliyor, tüm yanıtlara sahip değiliz. Bu yüzden geceleri uyuyamadığım doğru” dedi.

Microsoft'un 15 milyar dolar yatırım yaptığı OpenAI tarafından geliştirilen ChatBot uygulaması olan ChatGPT ile hızlanan popülarite sonrası bir çok teknoloji ve yazılım şirketi bu alana girmeye başladı.

Her yeni uygulama ile farklı alana giren yapay zeka sistemleri bugün arama motorlar, video kurgu, resim çizme, şiir yazma ve beste yapma gibi bir çok alanda varlar.

Microsoft yatırım yaptığı ChatGPT'nin 4.0 versiyonunu arama motoru Bing'e entegre ederken Google'da kendi yapay zeka sistemini kullanıma sundu.

Bu uygulamalar her ne kadar gündelik hayatı kolaylaştırıyor olsa da birçok uzman tarafından endişeler de dile getiriliyor.

Haber7’de yer alan habere göre, uygulamaların sunduğu bilgilerin doğruluğu yanında bu bilgileri yorumlayarak sunması manipülasyonlara yol açabiliyor. Kullanıcılar ek bir araştırmaya girmeden ChatBotlardan aldığı bilgileri 'kesin ve doğru' kabul edebiliyor.

YAPAY ZEKA KONTROL ALTINDA TUTULABİLECEK Mİ?

Diğer bir endişe ise yapay zekanın gelecekte kontrol altında tutulup tutulamayacağı.

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk da yapay zekanın insanlık için bir felaket olabileceği gerekçesiyle şimdiden çalışmalara ara verilmesini istiyor.

"Tekillik" olarak adlandırılan varsayıma göre, yapay zeka bir gün insan zekasını taklit etmenin ötesine gidecek. Bu varsayımla, insan üstü bir varlık olma iddiasındaki yapay zekanın bu boyuta ulaşıp ulaşmayacağı ise spekülasyonlara açık bir teori. İnsan eliyle üretilen sınırları belirlenmiş bir algoritmanın insan üstü olma iddiası teolojik ve dini açıdan da tartışmalara konu ediliyor. Bazı uzmanlara göre yapay zekanın insan üstü evrimi sadece basit bir komplo teorisi. Zira uzmanlar yapay zekanın da algoritma ve alt kodlarının da yine vicdan ve duygu gibi hasletlere sahip insanoğlu tarafından yazıldığının unutulmaması gerektiğini vurguluyor.

GELİŞTİRENLER BİLE YAPAY ZEKADAN KORKTU

Bill Gates her ne kadar bu sistemlerin 1980'lerden sonraki en büyük teknolojik gelişim olarak görse de makine öğrenmesi ile kendini sürekli geliştiren yapay zeka sistemleri, onları geliştirenler bile korkutmaya başladı.

"GECELERİ UYUYAMIYORUM"

Programlanmadan Benaglce öğrenerek herkesi şaşırtan Google’ın yapay zeka uygulaması Bard’la ilgili Google CEO’su Sundar Pichai’den çarpıcı bir itiraf geldi. Yapay zeka sistemlerinin kendi kendilerine öngörülemeyen yetenekler kazanabileceğini söyleyen Pichai, “Teknoloji çok hızlı ilerliyor, tüm yanıtlara sahip değiliz. Bu yüzden geceleri uyuyamadığım doğru” dedi.

Editör: Feridun Özbek