Polonya Dışişleri Bakanlığı’nın Oporów Şatosu'nda bu yıl altıncısını düzenlediği Polonya tarihini tanıtan bilimsel ve popüler bilim çalışmaları ödülleri sahiplerini buldu. Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner "Polonezköy 180 Yıllık Mazi" adlı kitabı ile “Yabancı Dilde Polonya Tarihi Üzerine En İyi Eser” ödülüne layık görüldü.

Polonya Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Zbigniew Rau, geçmiş, şimdiki ve gelecek nesillerin ruhu olan ulusal kimliği koruyabileceğimiz tarihi diplomasinin Polonyalılar için büyük değerini vurguladı. Bakan Rau, "Tarihimizin, geleneğimizin, kimliğimizin dünyanın dört bir yanındaki tarihçilerin araştırma tutkusunu çekmesinden her yıl daha fazla tatmin oluyorum" diye ekledi.

POLONEZKÖY’ÜN KURULUŞUNUN 180 YILLIK MAZİSİ

Polonezköy’ün kuruluşu ve tarihsel süreç içerisindeki değişimini konu edinen kitabı ile ödül alan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner, kitabın 2021 yılında Beykoz Belediyesi ile yürüttüğü, İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi onaylı bir projenin ürünü olduğunu ve yıllar süren bir çalışmanın ardından yayımlandığını belirtti.

Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner'e ve diğer ödül alan Piotr Długołęcki, Prof. Jan Stanisław Ciechanowski, Jarema Słowiak, Dr. Patrice M. Dabrowski, Jane Rogoyski, Prof. Lidia Michalska-Bracha’ a ödüllerini Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Zbigniew Rau takdim etti.

Kitabın tanıtım bülteninde bir kesit…

Polonya’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllarda, Osmanlı’ya sığınan Polonyalı göçmenler tarafından Beykoz’da kurulan Polonezköy; gerek doğal güzellikler barındırması gerekse Polonya’nın yerel unsurlarına sahip olması yönüyle rağbet gören bir yer halini almıştır.

Polonezköy’ün kuruluş hikâyesini içeren ve Polonya ile Türkiye’nin tarihî kayıtlarına dayalı olarak Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner tarafından hazırlanan bu eser -her iki ülkenin kaynaklarının da birlikte kullanılması yönüyle- alanında yayımlanmış ilk bilimsel eser niteliğindedir.

Tarihî ve güncel görsellerle de desteklenen “180 LAT HISTORII / POLONEZKÖY 180 YILLIK MAZİ” isimli kitabın PDF’ini okumak için TIKLAYINIZ.

Editör: Feridun Özbek