Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Dijital Çağda İnsan Kalmak” konulu söyleşiyle Üsküdar Nevmekân Sahil’de gençlerle buluştu.

İbrahim Kalın söyleşi boyunca dijital çağda insanın özünü nasıl koruyabilir sorusunun odağında hikmet, odaklanma kavramlarına değinerek teknolojinin sunduğu avantajları yok saymadan, eşyanın tabiatını anlayarak insanın yapay zekadan nasıl ayrışabileceğine değindi.

Kalın, “İnsanın en kaliteli yaşaması gereken yer zihnidir. Zihin kalitesi bir insanın hayatında en yüksek standartta tutması gereken yerdir. Kaliteli ayakkabı, kaliteli araba kaliteli şu, bu.. Tabi bunlar da olsun. Buna bir itirazım yok ama zihin kalitesi bunların hepsinin üstündedir. Yani zihnimizin niteliksel olarak doğru veriler alması, doğru beslenmesi, doğru çalışması ve doğru üretmesi için zihinsel kalitemizin çok yüksek olması gerekmektedir. Nasıl ki biz bedenimize aldığımız her şeye yediğimiz içtiğimize dikkat ediyor, soğuktan ve sıcaktan koruyorsak aynı şekilde zihnimizi ve kalbimizi, gönlümüzü de korumalıyız. Zihnimize, kalbimize ne aldığımıza dikkat etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek