Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hülya Koçyiğit’in TRT2’deki “Film Gibi Hayatlar” programında “Tarih yazmak kolay iş değil fakat çocuklar için yazmak çok önemli bir edebiyat” dedi.

İlber Ortaylı, “Bizim milletimiz çocuklara göre tarih kitabı yazmayı bilmiyor. Çocuklar için yazmak çok önemli bir edebiyat. Yeni yeni bazı kabiliyetli yazarlarımız çocuklar için bir takım hikâyeler yazmaya başladılar. Benim zamanımda Kemalettin Kamu vardı çok azdı sayıları. Eflatun Cem Güney eski hikâyeleri, fıkraları, şiirleri, efsaneleri vardı. Şimdi bakıyorum çıkıyor. Bu beni sevindiriyor. Fakat tarih yazmak kolay iş değil.” dedi.

DÜNYA MİLLETİ DÜNYA TARİHİNİ BİLMEK ZORUNDA.

Ortaylı, “Kendi tarih kitabında saçma sapan fasıllar ilkokul dördüncü sınıfta ege adaların coğrafyasını anlatıyor. Hiçbir zaman talim terbiye heyetleri bu kitapların edebi kalitesine, pedagojik yönüne dikkat etmemişlerdir. Durmadan muhtevayı değiştiriyorlar. Yunan Roma tarihini çıkartıyorlar. Niye çıkartıyorsunuz? Biz orada oturuyoruz. Roma İmparatorluğunun üstünde üçüncü Romayız. Eski Mezopotamyanın üstünde otuyoruz. Nereyi nereden çıkartıyorsun? Dünya milleti dünya tarihini bilmek zorunda. Öğretmenlerimizde maalesef Mustafa necati ekolünün seçkin vasfı kaybolmuş. Belki de kaybettirildi.” ifadelerini kullandı.

Editör: Feridun Özbek