14 Mayıs seçimleri sonrası yaklaşan 28 Mayıs seçimlerine dair değerlendirme yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Önümüzdeki dönemin kim kazanırsa kazansın çok uzayacağına inanmıyorum, bu çok açık." dedi.

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, seçimlerle ilgili olarak şu yorumu yaptı: "Önümüzdeki dönemin kim kazanırsa kazansın çok uzayacağına inanmıyorum, bu çok açık. İktisadi şartlar, dünya şartları bazı konularda çok dirençli ve gerçekten kitlenin desteğini çok kazanmış iktidarları gerektirir ve maalesef siyasi yapımız en önemlisi odur bence Türkiye gibi artık mobil hale gelmiş, yüksek hareketlilik ve şeffaflık durumuna geçmiş bir toplumda etki gösterebilir. Mühim olan siyasettir, siyasetin başında olan insanların daha etkili, daha yetkili, daha çok milli iradeyi ve halkı temsil eden adamlar olması durumuna geçebiliriz. Tabii bu 2-3 haftada olmaz ama bu seçim dönemiyle ortaya çıkan yapının kısa süreceğinden herkes gibi eminim."

YENİDEN BİR SEÇİM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Sandığa gitmeyen 8 milyon seçmene 28 Mayıs seçimleri konusunda şu çağrı yapan Ortaylı, Medyafaresi’nde yer alan habere göre şunları söyledi: "Türkiye'de oy kullanmayan 8 milyon insana şunu söylemek isterim; hani derler ya 'Allah'ını seven çıksın ortaya', hakikaten yurdunuzu seviyorsanız, geleceğinizi düşünüyorsanız ortaya çıkarsınız. Çıkmayan insanların nerede olduğu belli, seçim dolayısıyla bazı aksaklıklar olduğu açık ama bence seçim zamanında evinde oturan adam Türkiye için kabul edilir bir vatandaş tipi değildir, onun üzerinde durmak lazım."

Editör: Feridun Özbek