Habertürk TV’de Afşin Yurdakul’un sorularını cevaplayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Hatay’daki dünya mirası eserler için UNESCO’ya tabii ki müracaat edilecek. UNESCO’nun müthiş propaganda tekniğiyle ve yürüttüğü bazı kampanyalardan istifade edilecek. Fakat bir konuyu hiç unutmamamız lazım. UNESCO bazen yarardan çok insana yük olur. UNESCO eski eser restorasyon bankası da değil onu da bilmek lazım.

Her şeyden önce biz kendimiz kendi eserimizi bileceğiz, gayret sahibi olacağız. Ve biz kendimiz kendi eserimiz için gereken bütçeyi ayıracağız. Ehliyeti, tecrübesi olmayan restoretörler buraya sokulmayacak. Şimdi hemen bir takım insanlar gelir. Bizde maalesef restorasyon bir süre sonra restorasyonla ilgisi olmayan insanların eline geçiyor. Hatta çok konuşanlar daha kötü işlerde yapabiliyorlar.

Bu iş üstatların işidir. Yani dünyada mühendislik diye bir zanaat var. Dünyada ciddi mimarlık diye bir zanaat var. Ve sanat tarihçiliği, arkeoloji diye bir dal var. İnsanların hem kitapla hem kazarak öğrendikleri, beceri sahibi oldukları dallar var. Bu uzmanlar burada konuşacak aksi takdirde olmaz.

Editör: Feridun Özbek