İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 30. kez düzenlenen İstanbul Caz Festivali, Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleşen muhteşem bir geceyle başladı.

Sunuculuğunu İpek Atcan’ın yaptığı açılış gecesinde, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nin tarihi atmosferini, Anadolu funk, progresif, krautrock, Afrobeat notaları ve Latin ezgileriyle hareketlendiren Takeshi’s Cashew ve Genç Caz+ grubu Eggmann Quartet konuklara renkli bir gece yaşattı.

Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen Festival, önümüzdeki 10 gün boyunca heyecanla beklenen yıldız isimlerin konserlerinin yanı sıra gelenekselleşen etkinlikleri Caz Vapuru, +1’li Gece Gezmesi ve Parklarda Caz ile devam edecek.

30. İstanbul Caz Festivali, bu yıl ilk kez cazı ve yeşili Parkorman’da buluşturuyor. Festival, The Lumineers, Kovacs, Morcheeba, Riff Cohen, Alfa Mist ve Mammal Hands gibi dünyaca ünlü sanatçı ve müzik gruplarını ağırlayacak.

Festival heyecanı, şehrin en güzel mekânlarından The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park Swissôtel the Bosphorus’un yanı sıra festivale ilk kez ev sahipliği yapacak Robert Kolej Konak Teras’ta devam edecek. 

FESTİVAL BU YIL DA BİRBİRİNDEN ÖZEL KONSERLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.

Güçlü vokali ve ilk albümü  Shades of Black ile listeleri kasıp kavuran Kovacs, “Ho Hey” ve “Ophelia” gibi hitleriyle dünyanın en ünlü folk gruplarından The Lumineers, trip hop ve rock’ı folk notalarıyla birleştiren Morcheeba, özel bir buluşmayla bir araya gelen Riff Cohen ve Okay Temiz’in projesi “The Ritual” ve cazı farklı türlerle harmanlayan Alfa Mist, Parkorman’da sahnede olacak.

8, 9 ve 12 Temmuz’da Go Ons ve Single Circle katkılarıyla Parkorman’ın yeşil ve ferah atmosferinde düzenlenecek konserlerde, açılış gecesindeki coşkulu performanslarından sonra yeniden seyirciyle buluşacak Takeshi’s Cashew, cazın yenilikçi gruplarından Mammal Hands ve Türkiye’nin öne çıkan müzisyenleri Adamlar, Ekin Beril ve Mert Demir de sahne alacak.

FESTİVAL 30. YAŞINI KUTLARKEN, CAZIN ÖNDE GELEN İSİMLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR.

14 Temmuz akşamı, cazın övgü alan ismi Youn Sun Nah öncülüğündeki Youn Suh Nah Quartet ve Deniz Taşar festivalin yeni mekânlarından Robert Kolej Konak Teras’ta cazseverlerle buluşacak. 

Afro-pop’un özgün ve yenilikçi sesi Fatoumata Diawara 17 Temmuz akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda festivalin en özel konserlerinden birine imza atacak. Kusursuz tekniğiyle cazı birleştiren Lizz Wright ve caz, flamenko ve Latin müziklerine hayat veren Elif Sanchez,

18 Temmuz’da Sultan Park Swissôtel The Bosphorus’ta sahne alacak.

Festivalden çocuklar için ücretsiz atölyeler: Renk Renk Caz Atölyeleri

İKSV Alt Kat, 30. İstanbul Caz Festivali kapsamında 12-13 Temmuz’da çocuklara özel Renk Renk Caz Atölyeleri'ni düzenliyor. 6-8 ve 9-12 yaş gruplarına yönelik atölyelerde çocuklar; Ozan Musluoğlu'nun kontrbası ve Barış Doğukan Yazıcı'nın trompetiyle ses bulan caz standartlarına kapılıp duygularının peşine düşüyorlar. 2019’da yayımlanan İKSV Çocuk Kitapları’ndan Renk Renk Caz’ın içerikleriyle tasarlanan atölyenin yürütücülüğünü Uğur Kaya üstleniyor. 12-13 Temmuz'da İKSV Alt Kat'ta gerçekleşecek atölyelerde müziğin duygulara, duyguların renge dönüşümü keşfediliyor.

Festival biletleri

İstanbul Caz Festivali’ndeki tüm konserlerin biletleri passo.com.tr ile İKSV ana gişeden satılıyor.

Editör: Feridun Özbek