Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne ismi açıklanmayan bir bağışçı tarafından bağışlanan 700 eserlik koleksiyon 2 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak.

On binin üzerinde sanat eserine ev sahipliği yapan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne yeni eklenecek 700 eserlik koleksiyonun içerisinde Halil Paşa, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Hüseyin Gezer, Zeki Kocamemi, Ali Avni Çelebi, Hale Asaf, Zühtü Müridoğlu, Leopold Levy, Nuri İyem, İsmail Hakkı Oygar, Aliye Berger, Sadi Diren, Kuzgun Acar, Avni Arbaş, Nurullah Berk, Burhan Uygur, Naile Akıncı, Eşref Üren, Neş’e Erdok, Tiraje Dikmen, Cemal Tollu, Cevat Dereli, Nedim Günsür, Elif Naci, Ercüment Kalmık, Eren Eyüboğlu, Neşet Günal, Şükriye Dikmen, Ferruh Başağa, Utku Varlık gibi öncü sanatçıların eserleri yer alıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi sosyal medya hesabı üzerinden duyurduğu bağışla ilgili şunları söyledi. Elçi, “Üniversitemize bağlı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi uzun bir aradan sonra yeniden açılışının birinci yılını doldurmadan muhteşem bir bağışla daha da zenginleşti. 1 Eylül'de hem değerli bağışçımıza (adı şimdilik bizde saklı) teşekkürlerimizi takdim edeceğiz hem de “AR+I 700” başlıklı sergimizle sanatseverlere koleksiyondan bir seçki sunacağız.” dedi.

Fotoğraf: Nedim Günsür’ün “Sahil” tablosu

Editör: Feridun Özbek