İSKİ tarafından 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel, su üzerine gerçekleştirdiği yapımlar ile tanınan ödüllü yönetmen Mesut Gengeç tarafından hazırlanarak gösterime girdi.

İstanbul Tarihi Su Yolları ve Kazım Çeçen Belgeseli için ulusal ve global ölçekte önemli su arşivleri tarandı ve önemli su uzmanlarıyla röportajlar gerçekleştirildi.

Roma döneminden günümüze uzanan su yapılarını yoğun bir çalışma neticesinde izleyiciyle buluşturan belgesel, ömrünü suyollarına ve yapılarına harcamış Prof. Dr. Kazım Çeçen’e de önemli bir yer ayırdı.

Yönetmen Mesut Gengeç, su hafızasını tazeleyip su bilincini artırmaya çalışırken, su alanında yaptığı önemli buluşlar ve 242 km’lik Kırklareli-Vize’den İstanbul’a Bizans dönemi suyolunu bulma çalışmalarıyla merhum Çeçen’in hatıratına sahip çıktıklarını da belirtti.

“Hayalet Avcıları: Ürperti”, 29 Mart’ta vizyonda “Hayalet Avcıları: Ürperti”, 29 Mart’ta vizyonda

BAŞA: 2023 YILI BİZLER İÇİN OLDUKÇA BÜYÜK BİR ANLAM İÇERİYOR

Cumhuriyetimizin 100., İSKİ’nin ise 90. Yılına erişmenin gurur ve mutluluğunu bir arada yaşadığını aktaran Dr. Şafak Başa: “İSKİ’nin 90. Yıl Belgeselinden sonra, yine çok büyük bir emekle hazırladığımız “İstanbul Tarihi Su Yolları ve Kazım Çeçen Belgeselini” yayımlamış olduk.” ifadelerini kullandı.

İSKİ Genel Müdürlüğü Yusuf Ziya Erdem Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik, belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç ve ekibine; belgeselde yer alan Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Ferhan Çeçen, Prof. Dr. Gülsüm Tanyeli, Doç. Dr. Ayşe Çeçen Erbil, Dr. Kerim Altuğ, Dr. Süleyman Faruk Göncüoğlu, Yasemin Taşçı, Karsu Hatipoğlu, Arzu Ulaş, İlhan Çeçen ve Zülkarneyn Larçın’a; plaket takdimi ile sona erdi.

Kaynak: WOLA