İzmir Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir'de kitapseverleri ağırlamaya başladı. Deprem bölgesinde yaşayan kitapseverlere ulaştırılmak üzere 'Askıda Kitap' kampanyası başlatıldı

300'e yakın yayınevi ile birlikte kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu yer aldığı fuarda çok sayıda yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

Fuar kapsamında Kahramanmaraş Merkezli 11 ili etkileyen deprem bölgesine gönderilmek üzere, “Askıda Kitap” kampanyası düzenleniyor. Ziyaretçiler fuarda satın aldıkları bir kitabı, fuaye alanında ve salon içinde yer alan kutulara bırakarak kampanyaya destek olabilecekler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından fuar kapsamında “İzmir Unesco Edebiyat Kentine Doğru: Edebiyat-Sinema Buluşması” düzenliyor. TÜYAP, İZFAŞ ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliğiyle ile düzenlenen etkinlikte Türk sinemasında edebiyat yapıtlarından uyarlanmış filmler gösterilecek, yazar, yönetmen ve eleştirmenlerin katılımıyla söyleşiler yapılacak.

“Edebiyat- Sinema Buluşması” kapsamında bu yıl Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz ve Haldun Taner’in yanı sıra iki İzmirli yazar, Attila İlhan ve Necati Cumalı ile sinemamızın usta yönetmenleri Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Erden Kıral, Tunç Başaran ve Yusuf Kurçenli anılacak. Fuar süresince her gün saat 15.00’te Seminer Salonu-A’da gösterilecek bir filmin ardından saat 17.00’de bir söyleşi olacak.

Girişin ücretsiz olduğu fuar, 19 Mart'a kadar her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Editör: Feridun Özbek