Çocuk yaşlarında fotoğrafçılık serüvenine başlayan İzzet Keribar’ın İstanbul’un tarihsel süreçlerine dair önemli görsel belgeler sunan sergisi Nevmekan Sahil’de İstanbullularla buluştu.

İstanbul’un farklı semtlerini içeren fotoğraflarından oluşan ‘Efsunlu Şehir’ sergi snatçının geleneklere, yaşamın güzelliklerine duyduğu saygıyı yansıttığı fotoğraf karelerinden oluşuyor.

Sergi, İstanbulluları şehrin 1952 yılından günümüze kadar yaşadığı dönüşümün izinden giden bir nostalji yolculuğuna çıkarıyor.

KİTAPLAR BİZDEN SONRA GELECEK NESİLLERİN FAYDALANABİLECEĞİ BELGELER VE İZLER

İzzet Keribar, “1950li yıllarda, daha bir lise öğrenciyken başladığım fotoğrafçılığın beni bu kadar uzun ve serüven dolu bir yola taşıyacağını bilemezdim. Eski İstanbul fotoğraflarına ek olarak son yıllarda Üsküdar’da çektiğim bazı fotoğraflardan bir sergi yapma kararı aldık ve ek olarak sergi kataloğu yapma fikri ortaya atıldı. Kısa zamanda bir seçim yaptık ve işe koyulduk. Kitaplar bizden sonra gelecek nesillerin faydalanabileceği belgeler ve izler…” şeklinde konuştu.

SERGİDE TARİHİ BULACAKSINIZ, SANATI BULACAKSINIZ

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Serginin hem işin sanatsal hem de tarihsel bir yönü var. Sergide İstanbul'un son 70 yılını ve tabii ki Üsküdar'a da özel bir parantez ayrılarak şahitlik edeceğiz. Bu sergide tarihi bulacaksınız, sanatı bulacaksınız, İstanbul’u bulacaksınız ve kendinizi bulacaksınız.” dedi.

Sergi, 24 Ağustos tarihine kadar Nevmekân Sahil’de ziyaret edilebilecek.

Editör: Feridun Özbek