Multi-enstrümanist, Türk indie-folk şarkıcısı Zeyn'el'in dünyaca ünlü müzik şirketi ARC Music'ten etiketiyle yayınlanan 'Divan & Divine' albümünde 14. ila 16. yüzyıl ozan şairlerinden özel seçkiler yer alıyor.

Albüm; büyük ahlaki öneme sahip konuları ileten, çok onurlandırılan atalarının mesajlarını ileriye taşıyan batılı tonların ve Türk-Anadolu motiflerinin bir sentezi.

İlk single'ı "Ela Gözlü Pirim Geldi", tarihi bir adaletsizliğe odaklanırken Şair Seyid İmadeddin-Nesimi'nin korkunç infazını anlatıyor.

Albümdeki son şarkı olarak karşımıza çıkan ve sözü müziği kendisine ait olan “Sevmedi Beni Sevmeyi” ile Zeyn'el, Türkiye'de ve çevresinde çocuk istismarına ve anavatanında ve hatta dünyada birçok kadının maruz kaldığı istismar ve şiddete cesur bir ışık tutuyor.

Böylece albüm 14. YY’dan kronolojik diyebileceğimiz bir sıralama halinde adalet ve adaletsizliğin öyküsünü türküler üzerinden günümüze getiriyor.

Geçmiş yılların bu türküler aracılığıyla aktarılan derin ve karmaşık dersleri, genç Zeyn'el'de ilham kaynağı olmuş ve onu bir lisans öğrencisi olarak felsefe okumaya yöneltmiş. İstanbul'da doğan, küçük yaşlardan itibaren Anadolu "Aşık/Ozan" geleneğini araştıran indie-folk şarkıcısı, söz yazarak ve beste yaparak kendini geliştirmeye devam etmiş.

Zeyn'el şimdi İstanbul Teknik Üniversitesi'nde müzikoloji alanında doktora yapıyor.

Türk rock müzik dünyasında on yıldan fazla ses mühendisi olarak çalıştı ve birlikte çalıştığı isimler arasında Madrigal, Leman Sam, Evrencan Gündüz, Sufle, Can Ozan, Mirkelam, Batuhan Kordel ve Su Soley gibi sanatçılar yer almakta ve bu vesileyle bu isimlerin bazılarıyla iş birlikleri bulunmaktadır.

Daima bir kaşif olmayı seçen Zeyn'el'in dünya müziğine karşı doğuştan gelen ilgisi onu, Amerika, Orta Asya ve Orta Doğu'dan yeni sesler keşfetmeye ve bu bölgelerin tarihlerindeki benzer adaletsizlikler üzerine düşünmeye de yöneltti. Mirasının temaları dünya çapında birçok kültürde yankılanmaktadır.

Gerçeğin, sevginin ve nezaketin adaletin silahları olduğu bir gelecek mümkün

Bu kadar farklı ilhamla, Zeyn'el'in eşsiz bir ses çıkarması belki de şaşırtıcı değil. Banjo, ukulele, gitar ve kendi modifiye ettiği merlini çalmada başarılı olan Zeyn’el, akort tarzını da Anadolu müziğine daha uygun bir ses sağlayacak şekilde geliştirdi. Zeyn'el, bu müzikal becerilerini, felsefi bilgilerini ve geçmişten gelen mesajları birleştirerek eski ve yeninin cesur bir karışımını yaratıyor. Batı etkilerinin ve Türk-Anadolu geleneğinin büyüleyici bir bileşimi, büyük etik öneme sahip konuları vurguluyor. Ne yazık ki, bu konulardan bazıları yüzyıllar önce olduğu kadar bugün de önemli ve güncel.

Son olarak bizlere Zeyn’el şu şekilde sesleniyor “Geçmişin derin ve kadim sözlerini gerçekten anlayarak herkes için daha iyi bir gelecek sağlayabiliriz. Gerçeğin, sevginin ve nezaketin adaletin silahları olduğu bir gelecek mümkün. Bütün sözler Divan & Divine için, bütün kuşlar Divan & Divine’a uçmakta…”

ZEYN'EL - ELA GÖZLÜ PİRİM GELDİ – ŞARKI SÖZLERİ

Ela Gözlü Pirim Geldi

Ela gözlü pirim geldi

Duyan gelsin işte meydan

Dört kapıyı kırk makamı

Bilen gelsin işte meydan

Ben pirimi hak bilirim

Yoluna canım veririm

Dün doğdum bugün ölürüm

Ölen gelsin işte meydan

Hudey hudey canlar hudey

Hudey hudey dostlar hudey

Şah Hatayi'm der sırrını

Meydana koymuş serini

Nesimi gibi derisin

Yüzen gelsin işte meydan

Hudey hudey canlar hudey

Hudey hudey dostlar hudey

Editör: Feridun Özbek