Hayırsever iş adamı Ahmet Seferoğlu tarafından yapımı tamamlanan Kayseri geneli cami, Kur’an kursu, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi ile müftülük hizmet binalarının elektrik ihtiyacını karşılayacak 1.4 MW Güneş Enerji Santrali’nin (GES) açılışı gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Rabbimizin yarattığı büyük nimet olan güneşin genelde ülkemize, özelde camilerimize, Kur’an kurslarımıza sağlayacağı çok büyük nimetin açılışı için buradayız. Hem Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler hem hayır sahipleri kardeşlerimiz el birliğiyle ülke ekonomisine katkı da sağlayarak, ülkemizin bütün şehirlerinde yenilenebilir enerji, GES, gerekirse RES yani rüzgar enerji sistemi yaparak, bütün camilerimizin, Kur’an kurslarımızın enerjisini karşılama noktasında kararlıyız. Bu konuda bütün müftülerimize talimat verdik.” dedi.

1,4 megavat güce sahip olacak GES santrali sayesinde Kayseri'deki 1408 cami ve 451 Kur’an Kursu’nun yıllık 1 milyon 750 bin kilovat/saatlik elektrik gideri, hayırsever Seferoğlu'nun bağışıyla karşılanmış olacak.

Editör: Feridun Özbek