60. Uluslararası Troia Festivali’nin simgelerinden biri olan Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü bu yıl, Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşlerin kurduğu Kazdağı Müzesi'ne verildi.

Müze kurucularından Murat Bostancıoğlu; “Kazdağı Müzesi, Kasım 2015 yılında Etnografya Müzesi olarak faaliyete başladı. Temmuz 2020'de Kültür ve Turizm Bakanlığınca Özel Kazdağı Müzesi olarak tescillendi. Yılda 20 bin kişinin ziyaret ettiği müzemiz, Kazdağı bölgesi ziyaretçilerine görsel objeler, eşya, bölgeden çıkmış arkeolojik objeler, sikkeler, resim ve maketleri sergileyerek misafirlerini bilgilendirmeyi ve eğlendirmeyi amaçlar.

Bugün burada Homeros'un İlyada'sında 2002 yılından beri çok prestijli bir ödül olan Homeros Bilim Sanat ve Kültür Ödülünü almanın onurunu ve sevincini yaşıyorum. Geçen zaman içerisinde Yaşar Kemal'den Yıldız Kenter ve Nuri Bilge Ceylan'a, Kardeş Türküler'den Troia Müzesi'ne kadar birçok kişi ve kurumlar bu ödülün sahibi oldu. Ne mutluyuz ki, bu ödül bu sene Kazdağı Müzesi'ne veriliyor” dedi.

ALİ BOSTANCIOĞLU'NUN AZİZ HATIRASINI DA SAYGIYLA YAD EDİYORUM

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu senenin Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü'nü, Kazdağları'nın eteklerinde yaşayan iki kardeşin, doğdukları ve doydukları topraklara minnetlerinin ifadesi, kaybettikleri babalarına ithaf ettikleri bir müze layık görüldü.

Bir müze ki; zenginliğini sanki Kazdağının faunasından, renkliliğini sanki Tahtacı Türkmenleri'nin kıyafetlerinden almış. Bir müze ki; Mitolojiden günümüze Kazdağlarını yaşayan, yaşatan değerleri bir araya toplamış. Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü'ne layık görülen Kazdağı Müzesi'nin kurucuları Sayın Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşleri tebrik ediyorum. Müzeyi ithaf ettikleri babaları Ali Bostancıoğlu'nun aziz hatırasını da saygıyla yad ediyorum”.

Editör: Feridun Özbek