Fatih Sanat Akademisi’nin ilgi gören “Klaket Sinema Akademisi” eğitimlerinde çekilen filmlerin gösterimleri kapanış töreninde yapıldı.

Sinema dalında faaliyetlerde bulunan ve bu alana ilgi duyan gençler alanında uzman hocalardan senaryo, oyunculuk, yönetmenlik, görüntü, kurgu, workshop gibi konularda dersler aldılar.

SİNEMA NETAMELİ BİR ALAN

Klaket Sinema Akademisi Koordinatörü yazar ve yönetmen Abdulhamit Güler, “Akademide teori mi pratik mi meselesi vardır. Akademi derken sinema eğitimlerinde. Biz burada tarafsız kalarak arayı bulmaya çalışıyoruz ama kesinlikle ortaya eser çıkarmak dediğimiz şeyi önemsiyoruz. Bunun için de set kuruyoruz. Klaket Sinema Akademisinde de bu yıl 3 set kurduk. Bir belgesel iki kısa film çektik. Bu kısa filmlerin tamamının görevlileri yönetmeninden post prodüksiyonuna kadar katılımcı arkadaşlar oldu. Bizim için en önemli şey bu zaten. Biz tabii ki mihmandar olarak yanlarında yer aldık. Ama kamera kullanımı, ses, ışık, oyunculuk, oyuncu arkadaşların da bir kısmı akademi öğrencilerinden yine böyle dolu dolu bir süreç geçirdik.” dedi.

Güler, “Oyunculuk Recep Çavdar, senaryo için Yeşim Tonbaz, görüntü için Erol Zurnacı, kurgu için Selman Ecirli, yönetmenlik için Sinan Sertel hocamız bizimleydi. Onun haricinde workshop için Seyid Çolak ve Halil Kardaş gibi hocalarımızı misafir ettik." dedi. Sinema netameli bir alan bir yanıyla ama netameli noktalardan uzak durarak meselemiz bu memleketin, bu toprakların insanları olarak bu memleketin bu toprağın üretebileceği şeyleri üretmek gençlere de bu zaviyeden kapı açabilmek.” ifadelerini kullandı.

Gençler akademiden aldıkları eğitimden hareketle 3 ayrı sette çektikleri Bence Kani belgeseli, Hülasa ve İnce İş isimli kısa filmleri katılımcılara izlettiler.

Editör: Feridun Özbek