Doç. Neslihan Yaşar tarafından hazırlanan İzmir’in tarihi ipekli kumaşlarına güncel yorumlarla dikkat çeken “Koza’dan Doku(ma)ya” isimli lif sanatı serginin küratörlüğünü Ömer Durmaz ve Mustafa Kula yaptı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Giyim Tasarım Bölümü Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Neslihan Yaşar tarafından hazırlanan sergide, birbirinden özgün dokuma tasarımlarına yer verildi.

Doç. Neslihan Yaşar İzmir’in kültürel değerlerinden ipekli kumaşları daha görünür kılmak ve sanatçı dokunuşuyla farklılık katmak adına böyle bir sergi oluşturulduğunu ifade etti.

Yaşar, “Bu özgün sergi ile sizlere ulaşmaya çalıştım. Sergide yer alan kumaşlar, ipekli kumaşlardır ve hepsi Ödemiş Birgi’de üretilmiştir. Ben ayrıca doku katmak için onları biraz daha boyutlu hale getirdim” diye konuştu.

Küratörlüğünü DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayraklı Müzesi Müdürü Öğretim Görevlisi Ömer Durmaz ve DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Giyim Tasarım Bölümü’nden Öğretim Görevlisi Mustafa Kula’nın yaptığı sergi 4 Eylül 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemiz, İzmir için son derece kıymetli bir tekstil koleksiyonuna imza attı. Sanatçı hocamız tarafından hazırlanan sergi ile medeniyetimizin estetik göstergelerini inceleme fırsatı yakaladık. Sergimizin aynı zamanda İzmir’in kültür kodlarına da önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz” dedi.

COĞRAFİ İŞARETLİ

İzmir’in gelecek kuşaklara mirası olan ipekli kumaşlar, Ödemiş’in önemli dokuma ürünleri arasında bulunuyor. Coğrafi işarete sahip ipeklerden dokunan kumaşlar, yüzyıllar boyunca Türk kültürünün estetik göstergeleri arasında yer alıyor. Sergide yer alan ipekli kumaşlar, özgün dokuma tasarımlarına sahip. Farklı dokuma yapıları kullanılarak elde edilen hacimli ve hareketli kumaşlara, yün ve ipek elyafı ile keçe tekniği kullanılarak boyut kazandırıldı. Eserlerde ipeğin yumuşak, parlak, dökümlü hali ile yünün mat ve kalın yapısı zıt etkiler ortaya çıkarılarak, dokumaya vurgu yapıldı.

Editör: Feridun Özbek