Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından fen ve sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak yürütülen "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesinin ilk aşaması gerçekleştirildi.

"Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi çalışmaları ile öğrencilerin akademik başarıları yanında sosyal, duygusal-duyuşsal becerilerinin geliştirilmesine ve eleştirel okuma becerisine sahip genç yazarların yetiştirilmesi amaçlanıyor.

“Geleneksel Oyuncak Müzesi” sergisi Bursa'da açıldı. “Geleneksel Oyuncak Müzesi” sergisi Bursa'da açıldı.

Kutadgu Bilig Okumaları kapsamında, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı tüm fen ve sosyal bilimler liselerinde; proje danışman öğretmenlerinin seçilmesi, okuma gruplarının oluşturulması, akademisyenlerin katılımıyla çevrim içi ya da yüz yüze eleştirel okuma eğitimlerinin verilmesi, okullarda değerlendirme sohbetlerinin gerçekleştirilmesi ve okuma sürecini tamamlayan öğrencilerin Kutadgu Bilig eserine yönelik bildirileri yazmaları süreçleri yürütüldü.

Mart ayından itibaren gerçekleştirilecek projenin ikinci aşaması olan "Yazı-Yorum" çalışmaları ile öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi, şair-yazar ve akademisyenler tarafından verilecek atölye dersleri ile fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri öğrencileri arasından yeni kalemlerin yetişmesi hedefleniyor.

Ayrıca proje kapsamında hikâye, makale, deneme türlerinde ürün oluşturma faaliyetleri de yürütülecek. Ürünlerin değerlendirilme süreçleri Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Kaynak: WOLA