Yönetmen Elif Eda’nın moderatörlüğünde film endüstrisinin ele alındığı panelde konuşan İranlı yönetmen Masoud Sohelli, “Film yapımcıları için Türkiye’de çok büyük bir fırsat var.” dedi.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncü kez sinemaseverlerle buluşan Esenler Film Festivali, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programlar kapsamında yapım atölyeleri düzenlendi.

TÜRKİYE’DE BÜYÜK FIRSATLAR VAR

İranlı yönetmen Masoud Soheili, “Uluslararası ortak yapımlar için sadece önemli diyemeyiz. Festival denen oluşumlara ve oradaki filmlere bakarsak bir ülkenin sadece yapım aşamasında iyi olduğunu görüyoruz. Biz diğer ülkeleri de bu endüstriye davet etmek istiyoruz.

İlber Ortaylı: “Boş duran insan pek fazla yaşamaz” İlber Ortaylı: “Boş duran insan pek fazla yaşamaz”

Türkler olarak siz çok fazla hikâyeye tanıklık ediyorsunuz aslında. Burada film yapımcılarının ilgisini çekecek farklı şeyler var. Bir diğer değinmek istediğim konu ise uluslararası anlaşmalar. Türkiye ile 40’tan fazla ülke beraber çalışma imkânı buluyor.

Ben İranlıyım ve şunu biliyorum. Birçok İranlı Türkiye’ye film yapmak için geliyor. Film yapımcıları için çok büyük bir fırsat var Türkiye’de” şekline konuştu.

Kaynak: WOLA