UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Van’ın en önemli tarihi varlıklarından Van Kalesi yapılan ışıklandırma ile yeni bir kimliğe büründü.

Eski Van Şehri'nin ayağa kaldırılması çalışmaları devam ederken görkemli yapısı, tarihi eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Van Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin çalışmasıyla ışıklandırıldı.

Tarihi Jandarma Binası, Sinop Amfora Denizcilik Müzesi’ne dönüşüyor. Tarihi Jandarma Binası, Sinop Amfora Denizcilik Müzesi’ne dönüşüyor.

Van Kalesi'ne yeni bir imaj kazandıran ışıklandırma çalışmaları vatandaşlardan da büyük beğeni aldı.

“VAN KALESİ İHTİŞAMINA UYGUN OLARAK AYDINLATILDI”

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, “Tarihi çok eskilere, hatta Urartulara dayanan çok ihtişamlı, görkemli olan Van kalemizi aydınlattık. İnşallah Van’ımızın kültürüne, turizmine çok anlamlı önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Yan tarafta da Eski Van Şehrimiz var. Orayı da ayağa kaldıracağız. Eski Van Şehri’nin ayağı kaldırılmasıyla beraber, Van Sahil Yolu ve Sahil Parkını da hizmete açacağız. Üçü beraber Van’ımızın kültürüne, turizmine ekonomisine çok anlamlı önemli katkı sağlayacak diye düşünüyorum.

Tarihi Van Kalesi görkemine, aslına ve ihtişamına uygun olarak aydınlatıldı.” dedi.

Kaynak: WOLA