Türkiye’ye sivil teknolojiler ve Türkiye’nin inovasyon ekosistemine çağ atlatacak Mega Teknoloji Koridoru kuruldu.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla 2019’da hayata geçirilen Bilişim Vadisi; Kocaeli’den İstanbul’a, oradan İzmir ve Bakü’ye ulaştı. Bilişim Vadisi İzmir, Bilişim Vadisi İstanbul ve Bilişim Vadisi Bakü’nün resmi açılışları için İzmir’de tören düzenlendi.

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “İzmir, bundan böyle milli teknolojinin de öncüsü bir şehir olarak her zamanki gibi öncü olmaya, üretmeye ve en önde koşmaya devam edecek.” derken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da “Bu koridor ile Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Bakü arasında teknolojik ve ekonomik ilişkiler gelişecek, karşılıklı tecrübe aktarımı güçlenecek.” ifadelerini kullandı.

Bilişim Vadisi İstanbul’da faaliyetlerin başladığını, İzmir ve Bakü’de ise firmaların başvurularını aldıklarını aktaran Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, “Bilişim Vadisi bir lokasyon değildir, aslında bir fikirdir ve lokasyonları vardır. Kocaeli’de, İstanbul’da, İzmir’de, Bakü’de başka bir zaman başka bir ülke veya şehirde de olabilir” dedi.

SİVİL TEKNOLOJİLER ODAKTA

Bilişim Vadisi, Türkiye’nin savunma sanayinde kaydettiği başarının sivil teknolojilere aktarılması amacıyla Kocaeli’de kuruldu.

Türkiye’nin Otomobili Togg’a da ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi; Kuluçka İşletme Merkezi, Dijital Oyun ve Animasyon Kümelenme Merkezi, Türkiye Açık Kaynak Platformu, Hızlandırma Programları ve 42 Yazılım Okulları’yla teknoloji ve inovasyon ekosisteminde adını sıkça duyurdu.

JEOTEKNOLOJİK AVANTAJLAR

Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Bakü kampüsleriyle Türkiye’nin mevcut jeopolitik avantajlarını jeoteknolojik olarak da güçlendirmeyi hedefleyen Bilişim Vadisi, üniversitelerle geliştirdiği projeler, güçlü markalarla sürdürdükleri iş birlikleri ve girişimcilere sağladığı avantajlar ile dikkatleri çekiyor. Bilişim Vadisi’nin Kocaeli ve İstanbul kampüsleri, toplamda 475 firmayı bünyesinde barındırıyor. 314 projenin tamamlandığı, 530 projenin sürdüğü iki kampüste yaklaşık 6 bin kişi çalışıyor.

Törende; Teknopark İzmir B1 ve B2 binaları, Kuluçka Merkezi, Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi, Hücresel Görüntüleme Araştırma Merkezi Biyomühendislik ve Gıda Mühendisliği Bölümü Hizmet Binaları ve bin kişi kapasiteli öğrenci yurtlarının da açılışları yapıldı.

Editör: Feridun Özbek