Mehmet Kavukcu’nun farklı dönemlerde ve ülkemizi yasa boğan 6 Şubat depremleri üzerine ürettiği performans videoları, fotoğraflar ve objeler yer aldığı Prof. Gülveli Kaya’nın küratörlüğündeki kişisel sergisi “Doğa” İGA ART Gallery’de…

Hatay deprem bölgesinden toplanmış objelerin yerleştirmelerinden oluşan sergi, “Doğa” başlığı altında odağına, insan ve doğa arasındaki çelişkili ilişkiyi ve bu ilişkinin sonuçlarını yerleştiriyor.

“Doğanın insanı” ile “insanın doğası’nı karşı karşıya getiren serginin küratörü Prof. Gülveli Kaya, şunları söyledi: “Doğanın insanı; doğayla barışık, onun yasalarını kabul eden ve doğanın bir parçası olarak yaşayan, buna karşılık doğanın güzelliklerinden ve verdiklerinden yararlanmasını bilen bir insan iken, insanın doğasının doğa ile pek de iyi geçinemediği gözler önüne seriliyor.”

Sanatçı Mehmet Kavukcu’nun, farklı zaman ve mekânlarda hayata geçirdiği üç performansın bir arada sunulduğu sergide vurgulanmak istenen mesaj: “İnsan aletsiz, araçsız ve yalnızdır. Her şeyi kendi gücüyle toplamakta, koparmakta ve taşımaktadır. Bulunduğu doğadan koparabildiklerini kimi zaman kent merkezine, kimi zaman ise bilinmez bir yere doğru sürükler.”

Sergi, 30 Ağustos’a kadar İstanbul Havalimanı İGA ART Galeri (A-B Knuckle) alanında ziyaret edilebilir.

Editör: Feridun Özbek