Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “son 20 yılda Müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Müzelerimiz Avrupa'da ödüller kazandı.” dedi.

DÜNYADA EN ÇOK KAZI GERÇEKLEŞTİREN ÜLKE SIRALAMASINDA BİRİNCİYİZ.

4 Mayıs itibariyle yeni binasında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan İstanbul Modern Sanat Müzesinin açılışında konuşan Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'de 700'den fazla yerde kazı ve arkeolojik araştırma yapıldığını, Türkiye'nin, dünyada en çok kazı gerçekleştiren ülke sıralamasında birinci olduğunu söyledi.

20 YILDA 165 MÜZEYİ YENİLEDİK

Bakan Ersoy, şu ifadeleri kullandı: "59 müzemizi ilk kez ziyarete açtık, 18 yeni müze binası inşa ettik. Hatay Arkeoloji ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzemiz ile en nitelikli neolitik koleksiyona sahip müzelerden Şanlıurfa Arkeoloji Müzemizi ziyarete açtık. Anadolu'nun ilk müze binası olan göz bebeğimiz İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin restorasyonunu, yenilemesini gerçekleştirdik. Müzecilik alanında da dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Özel müzelerin sayısını 89'dan 370'e yükselttik. Müzelerimiz Avrupa'da ödüller kazandı.

Kültürel mirasın korunması adına yurt dışından 12 bin 16 tarihi eserin iadesini sağladık. Çalışmalarımızı sadece yerin üstünde değil altında da sürdürerek dünyada en çok arkeolojik çalışma yapan ülkelerin başında yer aldık."

Editör: Feridun Özbek