Habertürk TV’de Kübra Par’ın konuğu olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Manhattan savcılığının 12 adet çok değerli kültür varlığını New York başkonsolosluğumuza teslim edeceğini açıkladı.

Mehmet Nuri Ersoy, ülkelerle yaptığımız ikili protokoller var. Alıcı konumundaki ülkeler veya kaçırılan eserin geçiş yolundaki ülkeler. Bu ülkelerle protokol sayısını artırdık. 3 ülkeden 12 ülkeye çıkarttık. Bu ne sağlıyor. Normalde 8 yada 10 yıl sürecek çok maliyetli mahkeme süreçleri 7-8 aya kadar inebiliyor.

DEFİNE AVCILARI İLE SAVAŞIN EN ÖNEMLİ YÖNTEMİ

Tarihi eser kaçakçılığı ile mücadele de alıcının şevkini kırmak zorundasınız. O zaman Türk Anadolu menşeili bir malı defineci yurtdışına sattığı zaman alıcı biliyor ki bunu herhangi bir alanda sergilediği an Türk hükümeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı anında bunu fark edecek. Hızlı bir şekilde hukuki savaşı başlatacak. Gerekirse bloke edecek ve belli bir hukuki dönemden vazgeçmeyecek. Yıllarda sürse de peşine düşecek ve o kültür varlığının iadesini sağlayacak. O zaman Anadolu menşeili kültür varlıklarının alıcı değeri düşüyor. Zaten define avcıları ile savaşın en büyük yöntemi budur. Biz bunu en iyi şekilde yaptık. Bu dönemde çok sayıda kültür varlığını yurtdışından getirmeyi başardık.

AMERİKA’YA KAÇIRILMIŞ 12 TARİHİ ESER TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR.

Bir müjde vereyim.

Ersoy, Manhattan bölge savcılığı ile uzun zamandır işbirliği içerisindeyiz. Çok sayıda kaçak kültür varlığını da getirdik. 12 adet çok değerli kültür varlığını New York başkonsolosluğumuza teslim edecekler. İçerisinde Roma İmparatorunun bronz heykeli de var. Perge müzesinden çalınmış olan 2 tane hamamcının kafaları alınmıştı onlar var. İşlemleri tamamlandı. THY ile ülkemize gelecek.  31 Mart itibariyle de Antalya Arkeoloji müzesinde sergilenecek. Mesela kafanın gövdesi Antalya Arkeoloji müzesinde kafası yok şimdi onlar buluşacak.

BRONZ HEYKELLER ÇOK DEĞERLİ NEDEN BİLİYOR MUSUNUZ?

Bronz heykellerden günümüze gelenler çok azdır. Savaş zamanları bu heykelleri eritip silah yapmışlar. O yüzden günümüze gelen heykeller dünyada azdır. Tarihi bronz heykel bulduğumuz zaman en değerlileri bunlardır.

Editör: Feridun Özbek