Habertürk TV’de Kübra Par’ın konuğu olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Rami Kütüphanesinin orasına biz Millet Bahçesi yapıyoruz. Rami Kışlası'na birçok kişi bahçesi için geliyor.” dedi.

250 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul'daki Rami Kışlası 1,5 yıllık restorasyon çalışması sonrasında kütüphaneye dönüştürülmüş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz ay açılmıştı.

Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olarak tanıtılan alanla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “yeni nesil kütüphanecilik dediğimiz bir sistem. Konsepti farklı. Rami Kütüphanesi yaklaşık 37 bin metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Ortasında 51 bin metrekarelik bahçe alanı var. Bu alan biz millet bahçesi ama yurt dışlarındaki gibi tamamen yüzde 85-90’ı organik zeminlerden yumuşak malzemeden oluşan yüzde 5’lik kısmı sert zeminden oluşan bir yapı.

Rami Kışlasına birçok kişi bahçesi için geliyor. Gelenlerin yarısı bahçesi ve orada hoş vakit geçirmek için yarısı da kütüphane etkinlikleri için geliyor.

Rami Kütüphanesi'nin içinde hafıza kütüphanemiz de var. Beyazıt'taki bütün kitapların ve yayınların bir örneğini burada özel bölüme aldırdık. Korumalı bir alan yapıldı buraya. İçinde Türkiye'nin en büyük ihtisas kütüphanesi oluşturuldu. Atatürk İhtisas Kütüphanesi... Yurt dışından da kitap alımına devam ediyoruz. Pazar günü 50 bin ziyaretçiyi bulduğumuz günler oldu. Girişler ücretli değil. Belli saatlerde kek, çorba ikramı oluyor. Ücretli kafeler de var. Belli bölümleri 24 saat açık. Öğrenciler 24 saat çalışma imkanı bulabiliyor." ifadelerini kullandı.

Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 1200'den fazla kütüphane olduğunu söyleyerek, kütüphane sayısını artırmaya devam edeceklerini, insanların yoğun olduğu AVM'lere ve tren garlarına kütüphaneler açtıklarını dile getirdi.

Editör: Feridun Özbek