Harflerin, dillerin ve göçlerin yolculuğunu işlendiği heykel, resim ve fotoğraf çalışmalarını içeren sergi Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Heykel sanatçısı ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Metin Kar, Felsefe ve Din Bilimleri Profesörü Yurdagül Mehmedoğlu ile fotoğraf ve dijital resim sanatçısı Ömer İzgeç’in heykel, resim ve fotoğraf çalışmalarını içeren “Puslu Parça” isimli sergisi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Sanatçılar bu sergideki eserleriyle harflerin, dillerin ve göçlerin yolculuğunu işlediklerini ifade ederek “Diller, kaynakları, özellikleri ve ömürleri ne olursa olsun insanın varoluş macerasında hafıza ve düşünce işlevini gören mevcudiyetlerdir. Bu açıdan konuşabilmek, dilin her koşulda insanın anlam dünyasını var etme var olma durumu olarak da anlaşılabilir. Birçok tarzla olduğu gibi sanat yoluyla konuştuğumuzda, dilin varlığını çoğaltan açık alanı idrak edebiliriz.” diye konuştular.

Metin Kar’ın Anadolu ve Türk kültürünün sembollerinden etkilendiği, kaya taşından tasarladığı “Ana”, granit malzemeli “Derviş”, ahlat taşından ürettiği “Kut” isimli eserlerinin de bulunduğu sade ve yalın formlu çalışmaları sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin küratörlüğünü de üstlenen, eserleri yurt içinde ve yurt dışında karma ve solo sergilerde yer alan Yurdagül Mehmedoğlu’nun tezhip ve hat sanatı eserleri, tuval üzerine akrilik ve karışık teknik çalışmaları, Ömer İzgeç’in fotoğraf ve yerleştirme tekniklerini içeren dijital sanat çalışmaları ziyaretçilerin beğenisini topladı.

"Zamanın Tanığı Takılar" sergisi ETİ Arkeoloji Müzesinde "Zamanın Tanığı Takılar" sergisi ETİ Arkeoloji Müzesinde

Sergi 13 Mart’a dek Galeri A+B’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: WOLA