Çankaya Belediyesi, tarihi Abidin Paşa Köşkü’nü son teknoloji ve üç boyutlu sunumlarla Ankara’nın ilk teknoloji destekli müzelerinden biri haline getirecek Milli Mücadele Müzesi’ne dönüştürdü.

13 Ekim 2022 tarihinde yapımına başlanan, kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde stratejik değer taşıyan; aynı zamanda Ankara tarihinin ayakta kalan en önemli yapılarından biri olan Abidin Paşa Köşkü’nü Milli Mücadele Müzesi olarak kente kazandırıldı.

TARİH SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU

Müze, ziyaretçilerine son teknolojiyle donatılmış etkileşimli bir tarih deneyimi sunuyor. Müze girişinde Atatürk’ün tarihi “Nutuk” sayfalarından oluşturulan portresi yer alıyor. Engelli yurttaşlar için özel tasarlanmış kiosk uygulamasıyla, etkileşimli bilgilendirme fırsatı sunuluyor. Abidin Paşa Odası, Milli Mücadele Basın Odası, Sinema Odası, Kahramanlar Odası, Cephe Odası’nın bulunduğu müzede, görsel çalışmalar, etkileşimli vitrinler ve duvarların yanı sıra Atatürk’lü hologram ile fotoğraf çektirme fırsatı da sunuluyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Bu köşkü 1886’da Ankara Valisi Abidin Paşa yaptırdı. Kendisi Abidin Dino'nun dedesiydi. Köşk zamanında Harbiye olarak kullanıldı, sonra MKE’ye geçti. Rahmetli babam Doğan Taşdelen, MKE'ye parasını ödeyerek köşkü belediyeye kazandırdı. Biz de şimdi Ankara’da bir ilki yaparak bu köşkü Milli Mücadele Müzesi yaptık” dedi. Taşdelen, Anıtkabir’e gelen herkesin müzeye gelmelerini sağlamak için gerekli girişimlerde bulunduklarını da kaydetti.

Açılış törenine CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile CHP’nin eski Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Hikmet Çetin’de katıldı.

Müzenin önümüzdeki Salı gününden itibaren ziyaretçi girişine açılması bekleniyor.

Kaynak: WOLA